Porady dla chorych na padaczkę

Chorzy na epilepsję mogą pracować, a także uprawiać aktywność fizyczną i prowadzić samochód. Warto pamiętać jednak o paru zasadach.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, chorzy na padaczkę nie powinni jej unikać, ale należy wybrać taką, która w razie wystąpienia napadu nie zagraża bezpieczeństwu. To wymaga indywidualnej konsultacji z lekarzem.

Niewskazane są sporty ekstremalne: np. nurkowanie. Pływać można wyłącznie pod opieką innej osoby. Podczas jazdy na rowerze konieczne jest zakładanie kasku, który w razie napadu ochroni głowę przed urazem.

Reklama

Chorzy nie powinni pić zbyt dużo działającej pobudzająco kawy, choć małe dawki są wręcz wskazane. Alkohol jest wykluczony, nie powinno się także palić papierosów.

Zaleca się ograniczenie ilości soli ze względu na zatrzymywanie wody w organizmie – zbyt duża jej ilość podnosi tzw. próg pobudliwości drgawkowej.

Chorzy na padaczkę mogą prowadzić samochód. Są jednak określone zasady przyznawania im prawa jazdy. Konieczne jest zaświadczenie lekarza specjalisty. Ustalany jest także czas od napadu, po upływie którego kierowca może prowadzić.

O prawo jazdy może się starać osoba chora na padaczkę, jeśli w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wystąpił żaden napad chorobowy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej