Porady dla alergików - gdzie na wakacje?

Objawy uczulenia potrafią być bardzo uciążliwe. Aby nie popsuły nam wypoczynku, rozsądnie go zaplanujmy. Oto, co radzą lekarze.

Przede wszystkim warto się upewnić, czy wiesz, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości oraz czy w twojej apteczce są odpowiednie lekarstwa. Warto też przypomnieć sobie podstawowe wskazówki zdrowotne na czas podróży, a także zasady postępowania, gdyby nagle choroba się zaostrzyła lub pojawiły się jakiekolwiek nietypowe niepokojące oznaki.

Proste zasady dla alergików w podróży

Reklama

Gdy dotrzesz na miejsce, dowiedz się, gdzie w okolicy przyjmuje lekarz alergolog. Zgłoś się do niego bezzwłocznie, gdyby wystąpiły u ciebie niepokojące objawy: kichanie, kaszel, silne łzawienie oczu, wysypka lub biegunka.

Uprzedź, że chorujesz na alergię – gospodarza, u którego będziesz wypoczywała, lub personel ośrodka, w którym zamieszkasz. Uważaj na dietę, nie tylko gdy chorujesz na alergię pokarmową, ale także gdy jesteś uczulona na jakiś pyłek lub roztocze kurzu domowego.

Może bowiem występować u ciebie tzw. alergia krzyżowa, np. na pyłek bylicy i równocześnie na seler, pietruszkę, szczypiorek. Zjedzenie takiego produktu pobudzi i nasili uczulenie na pyłek.

Nie eksperymentuj z nowymi potrawami i napojami – ryzykujesz wystąpienie kłopotów z układem pokarmowym, zaostrzenie alergii skórnej, np. atopowego zapalenia skóry.

Postaraj się unikać zbyt intensywnego wysiłku. Możesz się wtedy bardzo spocić, a własny pot potrafi mocno podrażnić skórę.

Zadbaj, by nie mieć za sąsiada posiadacza czworonoga – na ciele takiej osoby mogą znajdować się mikroskopijne fragmenty śliny i naskórka zwierzęcia. Wtedy nawet krótki kontakt wystarczy, by wywołać reakcję alergiczną.

Jeśli masz alergię wziewną i zdecydowałaś się jechać w góry, spróbuj przebywać na wysokości co najmniej 1000 m. Tam nie ma bujnej roślinności, stężenie pyłków jest małe, zaś powietrze czyste. Mniej bezpieczne warunki są w dolinach i wąwozach.

Uwaga! Jeśli cierpisz na nieustabilizowaną astmę lub ciężką postać tej choroby, zrezygnuj z gór.

Pobyt nad jeziorami (np. na Mazurach), rejs łodzią, spływ kajakiem to dość dobry pomysł na wypoczynek. Warunek: nie jest to wyjazd pod namiot czy do domku kempingowego (mogą występować pleśnie i roztocza). Gdy leczysz preparatami sterydowymi alergię skórną, nie powinnaś przebywać na słońcu ani kąpać się w morzu.

Wystrzegaj się gwałtownych zmian temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza czy warunków mieszkaniowych.

Nie lekceważ zagrożenia wstrząsem anafilaktycznym. Objawy, które wymagają natychmiastowej reakcji: krótki, przyspieszony oddech, zaczerwienienie i swędzenie skóry (twarz, klatka piersiowa), obrzęk warg, języka, gardła, chrypka, niekiedy kichanie i kaszel, zawroty głowy, nudności, ucisk w klatce piersiowej, zasinienie warg.

Co robić? Wezwij pogotowie (tel. 112 lub 999), przyjmij pozycję siedzącą (ułatwi oddychanie) lub połóż się na boku. Staraj się zachować spokój.

Dobre miejsca – rady na cały rok

Przy alergii wziewnej i astmie najlepiej wypoczywaj nad morzem. Plaża i morska woda są prawie całkowicie wolne od uczulających pyłków. Postaraj się o zakwaterowanie jak najbliżej morza (im dalej, tym większe stężenie pyłków).

Miejsca niewskazane: rejony wiejskie, w pobliżu łąk i lasów (wysokie stężenie pyłków), duże miasta (mocno zanieczyszczone powietrze), tereny nizinne, baseny (ze względu na drażniący chlor).

Gdy nie tolerujesz niektórych pokarmów, np. z glutenem, najlepsze będzie miejsce, w którym można samodzielnie przygotowywać posiłki (idealnie: z dostępem do dobrze wyposażonej kuchni, z lodówką).

Przy alergii na sierść nie decyduj się na pobyt w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie prawdopodobnie znajdują się zwierzęta (psy, koty).

Przy atopowym zapaleniu skóry jedź nad morze! Pod wpływem słońca i wody morskiej zachodzą korzystne zmiany w skórze i przestaje ona silnie reagować na alergeny.

Lecznicza mgiełka

Uderzające o brzeg fale morskie rozbijają się na mikrocząsteczki, tworząc tzw. aerozol morski. Najwięcej jest go rano i wieczorem. To naturalny lek dla chorych na alergię i astmę – pomaga oczyścić drogi odde chowe.

O tym alergik musi pamiętać

Chory nie opuszcza domu bez leków – to podstawowa zasada. Wszystkie zalecone przez lekarza środki przyjmuj także na urlopie! Autostrzykawka z adrenaliną – jest szczególnie zalecana przy uczuleniu na jad owadów. Od swojego lekarza dowiesz się, jak w razie potrzeby ją zastosować.

Preparaty antyhistaminowe, likwidujące typowe objawy alergii (kichanie, wysypka): z cetyryzyną (może działać nasennie lub loratadyną (nie powoduje senności, odpowiednie np. dla kierowców). Są pomocne, gdy nie przyjmujesz na stałe żadnych środków, a miewasz dolegliwości alergiczne.

Wapno musujące – przyda się zawsze maluchowi. Sól fizjologiczna i roztwór wody morskiej – pomogą wypłukać alergeny z oczu oraz nosa.

Podróż bez kłopotów

Wyjedź rano (idealnie jeśli będzie: pochmurno, podczas deszczu lub tuż po nim) – wtedy spada stężenie pyłków w powietrzu. W samochodzie nie otwieraj okien – pyłki wpadają do wnętrza pojazdu i ich stężenie jest większe niż na zewnątrz! Używaj klimatyzacji.

Opłukuj twarz wodą i zakraplaj do oczu oraz nosa sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej – zwłaszcza, gdy przejeżdżasz przez obszary, na których pylą uczulające cię rośliny. Weź prysznic i zmień ubranie po dotarciu na miejsce (pozbędziesz się pyłku).

Konsultacja medyczna Piotr Niedziałkowski - specjalista chorób wewn., alergolog.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej