Pomóż swojej wątrobie

To nasz największy organ, który przypomina fabrykę chemiczną. Jakże często jest przeciążona...

Zdjęcie

Masz problemy z wątrobą. Stosuj odpowiednią dietę /123/RF PICSEL
Masz problemy z wątrobą. Stosuj odpowiednią dietę
/123/RF PICSEL

Od pracy wątroby zależy aż 5 tys. funkcji życiowych i 500 procesów chemicznych. Filtruje ona związki wchłonięte z przewodu pokarmowego i te, które są uwalniane do krwi z innych narządów i układów.

Magazynuje związki niezbędne dla organizmu (m.in. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, enzymy) i neutralizuje toksyczne substancje. Reguluje temperaturę naszego ciała i ilość hormonów. Wytwarza białka osocza krwi, czynniki krzepnięcia, a także żółć, która wspomaga trawienie produktów żywnościowych.

Reklama

Potrzebne badania

Żeby zbadać ten organ, należy przeprowadzić badania z krwi i poziom enzymów występujących w wątrobie. Dzięki nim można się przekonać, czy przepływ żółci produkowanej przez wątrobę jest zaburzony czy nie. Jednakże nie wykazują one przyczyn tych zakłóceń.

Dokładniejsze są badania obrazowe jamy brzusznej: USG, rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. W przypadku podejrzenia przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby i marskości robi się biopsję.

Niewydolność

To stan, w którym wątroba częściowo lub całkiem jest niezdolna do funkcjonowania. Może być ostry i przewlekły. Jej kondycję osłabia tłusta, ciężkostrawna dieta i toksyczne substancje (m.in. alkohol). Obciąża ją ją leki, które przechodzą przez wątrobę (z paracetamolem, antykoncepcyjne, antybiotyki). Szczególnie groźne są zatrucia, np. grzybami.

Stany zapalne

Najczęściej sprawcami są wirusy typu A, B, C. Wirusowym zapaleniem typu A (zwanym żółtaczką pokarmową) zwykle zarażamy się drogą „brudnych rąk”.

Wirusy B i C przenoszą się podczas kontaktu z krwią i współżycia. Objawem są bóle pod prawym łukiem żebrowym, osłabienie, bóle głowy, stawów, nudności, wymioty, wstręt do mięsa i tłuszczów, zaparcia, biegunki, wzdęcia. Pojawia się gorączka i swędząca, pokrzywkowata wysypka. Żółkną twardówki oczu, skóra, ciemnieje mocz.

Wskazana jest lekkostrawna dieta, leki wspomagające trawienie, powstrzymujące i eliminujące wirusy oraz szczepienia przeciwko wirusowi typu B.

Marskość

Powoduje ją np. alkohol, zatrucia i wirusowe stany zapalne wątroby. Wytwarza się bliznowata tkanka i zwłóknienie. Tworzą się wówczas guzki, skupiska komórek i pasma tkanki łącznej. Stopniowo następuje martwica całego narządu, zanika miąższ. Objawy to zastój krwi, nadciśnienie, obrzęki, osłabienie. A także brak apetytu, wzdęcia, uczucie ciężaru w nadbrzuszu, odbijanie.

Chory cierpi na bezsenność, świąd, krwawienia, wymioty, senność, spowolnienie ruchów, drżenie rąk. Pojawiają się płyny w jamie brzusznej, bóle i gorączka. Konieczne jest leczenie choroby, która doprowadziła do marskości (stanów zapalnych, uzależnienia od alkoholu), zapobieganie nasilania się zwłóknienia i powikłaniom. A niekiedy nawet przeszczep.

Wskazana dieta

Odciąża wątrobę i ułatwia jej regenerację. Należy więc unikać alkoholu, kakao, kawy, herbaty, pełnotłustego mleka, kefiru, jogurtu, żółtych serów, margaryny, masła, ciastek, ciasta, tortu. A także tłustych mięs, wędlin, flaków, wątroby, konserw, smalcu, zup na wywarze z mięsa i kości, grzybów (z zasmażką).

Musimy ograniczyć tłuste ryby (węgorze, karpie, śledzie), razowy makaron, bigos, fasolę, groch. Nie jeść kapusty, cebuli, czosnku, pora, ogórków, rzodkiewki, kalarepy, gruszek, czereśni. Trzeba zrezygnować z ostrych przypraw: octu, pieprzu, chili, curry, musztardy, ziela angielskiego, liści laurowych, gorczycy, chrzanu.

Konsultacja: lek. med. Grzegorz Borstern, internista

Ważny organ

Wątroba znajduje się po prawej stronie jamy brzusznej i zajmuje górną część nadbrzusza i lewe go podżebrza. Stanowi część układu pokarmowe go i w procesie trawienia współpracuje z innymi narządami: pęcherzykiem żółciowym, trzustką, żołądkiem i dwunastni cą, czyli początkiem jelita cienkiego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej