Polipy krtani

Polipy krtani to zwykle łagodne guzki, jednak niektóre z nich – na szczęście rzadko – złośliwieją. Metodą pozbycia się ich jest zabieg chirurgiczny.

Problemy z gardłem i głosem pojawiły się u Lucyny niespodziewanie latem. 45-letniej nauczycielce gimnazjum przeszkadzała suchość w gardle, miała wrażenie, że tkwi tam jakaś przeszkoda. Głos chwilami chrypiał, niekiedy nawet zanikał. Po powrocie z wakacji postanowiła pójść do laryngologa.

Reklama

– Czy pani lub ktoś z domowników pali papierosy? – zapytał lekarz. – Nie, nikt z nas nie pali – odpowiedziała.

Laryngolog przeprowadził rutynowe badanie, sprawdzając drożność nosa i oglądając wziernikiem gardło pacjentki. Nie stwierdził jednak żadnych zmian oprócz podrażnienia błony śluzowej.

– Konieczne jest badanie stroboskopowe – stwierdził. Znieczulił gardło Lucyny i wprowadził do niego stroboskop – aparat emitujący światło przerywane. Podczas badania na ekranie monitora ukazywała się w dużym powiększeniu krtań pacjentki i fałdy głosowe (struny).

– Po jednej stronie krtani, na strunach głosowych, usytuowana jest polipowata narośl na 3-milimetrowej szypułce – tłumaczył laryngolog. – Co to właściwie jest, panie doktorze? – zapytała zmartwiona Beata. – Czy to coś groźnego?

– Polip jest łagodnym nowotworem, często rosnącym na fałdach głosowych. Jeśli osiąga większe rozmiary, może nie tylko powodować dyskomfort, zanikanie głosu czy chrypę, ale również utrudniać cyrkulację powietrza i sprzyjać infekcjom.

Przyczyną powstawania narośli jest działanie wszelkich czynników drażniących, najczęściej dymu nikotynowego. Ryzyko zwiększa też wdychanie oparów chemikaliów.

Poza paleniem tworzeniu się polipów sprzyja przeciążanie fałdów głosowych nadmierną pracą (zaburzenie jest częste u nauczycieli, wokalistów).

– W pani przypadku najlepszą opcją jest usunięcie tej zmiany – stwierdził lekarz. Lucyna została skierowana do szpitala na zabieg przeprowadzany w ramach chirurgii jednego dnia.

Usunięcie polipa (w znieczuleniu miejscowym) i zatamowanie krwawienia zajęło zaledwie 5 minut. Chirurg pobrał również materiał na badanie histopatologiczne. Jakie wskazówki Lucyna dostała od lekarza?

Przez 10 dni po zabiegu staraj się maksymalnie oszczędzać swoje struny głosowe. W przypadku chrypki czy suchości krtani stosuj syrop o działaniu nawilżającym, np. Mucosolvan.

Ogranicz picie mocnej kawy, czarnej i zielonej herbaty (napoje te mogą nasilać suchość krtani). Unikaj pokarmów i napojów zimnych i gorących, podrażniających błonę śluzową. Nie pij mocnych trunków i wytrawnych win, nie pal.

Nawilżaj powietrze w pokoju, w którym śpisz, utrzymuj tam temperaturę nie wyższą niż 21° C.

Niebezpieczne brodawczaki

Spośród schorzeń krtani do szczególnie niebezpiecznych należą brodawczaki wywołane zakażeniem wirusem HPV.

Brodawczaki, rosnące na fałdach głosowych, mogą wywoływać objawy podobne do polipów. Częściej występują u mężczyzn niż u kobiet. U 5 osób na 100 z brodawczaków może z rozwinąć się rak krtani (jak w przypadku aktora Michaela Douglasa).

Zdiagnozowane brodawczaki należy profilaktycznie usunąć. Stosuje się metodę koagulacji, laser, kriokoagulację ciekłym azotem. Jeśli badanie histopatologiczne tkanek wykazuje zmiany nowotworowe, konieczna jest radio- lub chemioterapia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej