Podwyższone stężenie kwasu moczowego

Mój małżonek (lat 65) ma podwyższone we krwi stężenie kwasu moczowego. Stara się ograniczać w jedzeniu produkty bogate w puryny. Twierdzi, że to wystarczy, by nie nabawić się dny moczanowej. Jak przekonać go, by się przebadał? Lidka z Ełku

Reklama

Odpowiada: Paweł Kott, internista: Zwiększone stężenie kwasu moczowego, zwane hiperuryke mią, kojarzy się prze de wszystkim z dną moczanową. Wiado mo już jednak, że by wa też sygnałem za burzeń sercowo-naczyniowych.

Już po paru tygodniach pod wyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi może rozwinąć się, np. nadciśnienie.

Hiperurykemia jest też związana z choro bami metabolicznymi – aż 9-krotnie zwiększa ryzyko rozwoju cu krzycy typu II u pac jentów ze stanem przedcukrzycowym.

Niestety, dieta przy hi perurykemii nie zawsze wystarcza. Trzeba regularnie badać poziom kwasu moczowego i, w razie potrzeby, sięgnąć po leki, np. Allopurinol, dopasowując ich dawkę do zaawansowania choroby. A także nie zaniedbywać innych badań.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej