Po zawale biorę leki. A żołądek boli

Przeciwzakrzepowe preparaty nie zawsze są dobrze tolerowane.

Osoby po zawale dostają zalecenie: codziennie przyjmować leki, zapobiegające sklejaniu się płytek krwi. Po to, by zapobiec kolejnym problemom. Niestety, leki przeciwzakrzepowe mogą wywołać działania niepożądane.

– Co mam robić? Kazał mi pan brać lek przeciwpłytkowy, a mnie po nim boli brzuch – poskarżyła się pani Bożena (45 l.).

Reklama

– Bóle brzucha to efekt niepożądanego działania tego typu środków. Mogą one bowiem doprowadzić do owrzodzenia żołądka, a w konsekwencji krwawienia z przewodu pokarmowego.

Dlatego leków z tej grupy nie wolno przyjmować samodzielnie, bez ścisłych zaleceń lekarskich. Z drugiej strony, pacjenci nie mogą przerywać ich brania na dłużej niż 2-3 dni.

– Dlaczego? – Jeśli przerwą terapię, w ciągu od 8 do 10 dni może dojść do kolejnego incydentu sercowo- naczyniowego, czyli zawału lub udaru. Ludzie nie doceniają ryzyka, jakie niosą ze sobą choroby sercowo-naczyniowe, czyli miażdżyca, choroba naczyń obwodowych i choroba wieńcowa. A to przecież najczęstsi zabójcy.

Dlatego tak ważne jest, by pacjenci byli zdyscyplinowani. Niestety, aż trzech na dziesięciu przestaje brać leki, gdy pojawią się działania niepożądane.

– To co mam robić, jeśli po tych lekach boli mnie brzuch? – Dolegliwość tę wywołuje kwas acetylosalicylowy, główny działający przeciwpłytkowo składnik leku. „Rozrzedza” krew, zapobiegając sklejaniu się płytek krwi. W ten sposób nie powstanie kolejny skrzep, mogący zablokować naczynia krwionośne i powodujący niedokrwienie serca.

Niestety, kwas acetylosalicylowy może podrażniać żołądek... – A może jest środek, który nie wywołuje bólów brzucha? – Możemy zamienić lek na inny, bez kwasu acetylosalicylowego. Albo spróbować chronić żołądek.

Przepiszę pani drugie lekarstwo. To tzw. inhibitor pompy protonowej, czyli lek, kontrolujący wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Jako że kwas acetylosalicylowy podrażnia żołądek, produkowany nawet w normalnych ilościach sok żołądkowy działa na ścianki tego narządu. Inhibitor pompy protonowej sprawi, że soków żołądkowych będzie mniej, a więc i żołądek przestanie cierpieć.

Lek ten trzeba zażywać codziennie, na czczo, przynajmniej pół godziny przed posiłkiem lub 2 godz. po jedzeniu. Ponieważ lek działa całą dobę, najlepiej brać go przed śniadaniem. Trzeba też zadbać o dietę.

– To znaczy? – Przede wszystkim leki przeciwpłytkowe brać po jedzeniu, nigdy na pusty żołądek. To chroni przed podrażnieniami. Poza tym unikać pokarmów, które go drażnią: mocnej kawy, herbaty, smażonych potraw, alkoholu, ostrych przypraw.

Najlepiej sprawdza się dieta lekkostrawna, oparta na pokarmach gotowanych, warzywach i chudym mięsie.

Warto wiedzieć

: siemię lniane daje ulgę.

Wielu chorych skarżących się na podrażniony żołądek chętnie sięga po zaparzone siemię lniane. I słusznie, bo pokrywa ono warstewką ochronną (zmniejszającą działanie czynników drażniących) przełyk, żołądek i jelita.

Przepis: 1-2 łyżeczki zmielonego siemienia zalej wrzątkiem, zostaw na 15 min. Pij 2 razy dziennie.

Dr n. med. Piotr Abramczyk, kardiolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej