Po co badanie genetyczne w celiakii?

Synek mojej siostry choruje na celiakię. Stwierdzono ją ponad rok temu. Ostatnio skierowano go na badania genetyczne. Czy są one konieczne, skoro dziecko jest już od dawna na diecie bezglutenowej i czuje się dobrze? Po co robi się te badania? Karolina z Chełmu.

Reklama

« Badanie genetyczne jest bardzo ważne i powinno być wykonane u każdego ze zdiagnozowaną celiakią. Radzę więc zgłosić się na nie z dzieckiem jak najszybciej.

Jak wynika z najnowszych doświadczeń, analiza krwi oraz badanie histopatologiczne wycinków jelita (pobranych w czasie biopsji) mogą dawać fałszywie dodatnie wyniki.

« Aby z całą pewnością potwierdzić celiakię, konieczne jest oznaczenie dwóch genów – HLA-DQ2 (występuje u ok. 90% chorych) oraz HLA-DQ8 (u 10% chorych).

Jeśli u Twojego siostrzeńca test nie wykryje żadnego z nich, wyklucza to celiakię i dieta bezglutenowa nie jest wskazana.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej