Pierwsza pomoc przy zimowych urazach

Wystarczy chwila nieuwagi, zachwianie na śniegu lub lodzie i upadek gotowy. Najbardziej narażone są nadgarstek, staw skokowy, kolanowy oraz biodrowy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zawsze towarzyszy te mu silny ból, zwłaszcza przy próbie ruchu. Wywołuje go uszkodzenie mięśni, powięzi, naczyń krwionośnych i nerwów. W efekcie szybko pojawia się obrzęk i krwiak.

Złamanie trzeba choć prowizorycznie unieruchomić. Wzdłuż kończyny należy ułożyć deseczkę, kijek od nart czy kawałek patyka, po czym delikatnie obwiązać bandażem lub szalikiem. I w oczekiwaniu na pomoc nakryć chorego dodatkową kurtką lub kocem, podać ciepły płyn do picia oraz środki przeciwbólowe.

Reklama

Dalsze postępowanie leży już w rękach lekarzy. W trudnych przypadkach, np. złamaniach z przemieszczeniem kości, konieczna jest operacja, nałożenie gipsu oraz wielomiesięczna fizykoterapia i rehabilitacja.

Zwichnięcia i skręcenia

Najmniej groźnym urazem jest stłuczenie stawu. Towarzyszy temu ból, niekiedy pojawia się krwiak. Ale wystarczy kilkudniowe unieruchomienie bandażem elastycznym, okłady, np. z altacetu, oraz w przypadku ręki – noszenie jej na temblaku, by forma wróciła.

Przy skręceniu stawu więzadła i torebki stawowe są lekko naderwane. Pojawia się krwiak i wysięk. Leczenie polega na noszeniu opaski lub gipsu, a przed wizytą u ortopedy należy staw unieruchomić. Poważniejsze jest zwichnięcie stawu, który zmienia kształt i bardzo boli.

Dochodzi do całkowitego przemieszczenia elementów stawowych, uszkodzenia torebki stawowej oraz więzadeł. Uraz wymaga nastawienia, które jest dość łatwe, ale gdy wykonuje się je w ciągu pierwszych 1-2 godzin, w okresie tzw. stuporu tkankowego. Później już przykurcz znacznie utru dnia zabieg.

GP

Nie tylko kości ulegają uszkodzeniu. Do częstych urazów należą nadwerężenia oraz stłuczenia mięśni. W takich przypadkach wystarczą środki przeciwbólowe oraz w przypadku stłuczeń – okłady z altacetu.

Natomiast zmiażdżenie lub rozerwanie mięśni wymaga natychmiastowej interwencji chirurga: zaszycia, unieruchomienia i dłuższej rehabilitacji. Trzeba również uważać na odmrożenia.

Dochodzi do nich przy niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności powietrza. Ofiarą padają nos, uszy, palce rąk i nóg. Dlatego tak ważna jest ich szczególna ochrona (krem, odpowiednie rękawiczki, skarpety).

Przy złamaniach z przemieszczeniem kości występuje obfite krwawienie. Wymaga to założenia opaski uciskowej, np. szalika, powyżej miejsca złamania. Może być umocowana na krótko, do 2 godzin, i niezbyt silnie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV

Zobacz również