Pieprzyki pod lupą

Pieprzyki i znamiona rzadko są groźne dla zdrowia, ale warto się im przyglądać, bo mogą przekształcić się w nowotwór skóry.

Prosta kontrola

Reklama

Znamiona oglądaj regularnie, szczególnie zwracając uwagę na te o nieregularnym kształcie i postrzępionych brzegach. Jeśli któreś znamię zmienia kształt, jest bardziej wypukłe niż było lub ma inny kolor, a także jego średnica przekracza 6 mm, koniecznie pokaż je dermatologowi.

Pieprzyki na słońcu

Promienie UV mogą powodować nowotwory skóry, dlatego lekarze zalecają unikanie długiej ekspozycji na słońce. Jeśli spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, nie zapomnijmy o smarowaniu się kremem z filtrem.

W przypadku cery ze skłonnościami do zmian pigmentacyjnych (pieprzyków) konieczny będzie bloker, czyli kosmetyk z filtrem SPF 50. Tym osobom zaleca się też całkowitą rezygnację z solarium.

Metody usuwania znamion

Decyzję o wycięciu znamienia lekarz podejmuje po obejrzeniu go wideodermatoskopem – nie wszystkie zmiany bowiem można usuwać. Jedyną metodą usuwania znamion jest wycinanie ich skalpelem, zawsze z marginesem skóry.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, na koniec lekarz zakłada szwy, a wycięte fragmenty oddaje do badania histopatologicznego, by upewnić się, czy zmiana nie miała charakteru złośliwego. W przypadku innych zmian niż znamiona, np. naczyniaków lub włókniaków, można stosować wypalanie prądem lub laserem.

Niepokojące drażnienie

Wbrew obiegowej opinii, drażnienie znamion (np. ramiączkiem stanika) nie powoduje powstawania raka. Jeśli z pieprzyka wykształca się nowotwór, oznacza to, że już wcześniej były tu komórki rakowe. K. Dzik

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej