Piasek pod powiekami

Nie bagatelizuj tego. To może być zespół suchego oka, który coraz częściej dotyka osoby młode, spędzające dużo czasu przed ekranem komputera lub telewizora.

Zdjęcie

/Arch./Fotolia
/Arch./Fotolia

O tej przypadłości mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna. Dotychczas dotyczyła niemal wyłącznie osób w podeszłym wieku, u których produkcja łez jest coraz mniejsza, co w konsekwencji prowadzi do przesuszania oka.

Inną przyczyną może być np. zbyt rzadkie mruganie. Tak właśnie dzieje się podczas długiego wpatrywania się w ekran np. laptopa. Powoduje to niedostateczne wydzielanie łez i nadmierne parowanie filmu łzowego.

Reklama

Nasze oczy nie lubią także przebywania w klimatyzowanych i zadymionych pomieszczeniach. Na rozwój zespołu suchego oka wpływa również niedobór witaminy A oraz noszenie soczewek kontaktowych. Nadmiernie wysuszone oko może doprowadzić do owrzodzeń rogówki, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku.

Dlatego jeśli widzisz, że Twoje oczy często są zaczerwienione, swędzą, pieką i bolą, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Lekarz wykona badanie Schirmera, które dokładnie określi, ile łez produkuje oko w ciągu pięciu minut. Jeśli zajdzie taka potrzeba przepisze Ci odpowiednie krople.

Pamiętaj!

Witamina A, która wpływa na kondycję twojego wzroku, zawarta jest m.in. w mleku, maśle, w tłustych rybach i tranie, a także wielu warzywach, np. marchwi i pomidorach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej