Patofizjonomika. Jak z twarzy wyczytać chorobę?

Tę metodę stosują u nas lekarze znający zasady medycyny chińskiej. Z twarzy czytają więcej niż z wyników badań.

Reklama

Czytałam o diagnozowaniu chorób z twarzy. Czy to naprawdę możliwe, a jeśli tak, to jak to można wyjaśnić?

Specjaliści z dziedziny patofizjonomiki odwołują się zwykle do medycyny chińskiej. Według niej na naszej twarzy (również na dłoniach i stopach) znajdują się strefy, przez które biegną kanały energetyczne (12 meridianów, m.in wątroby, serca, nerek, pęcherza moczowego). Gdy jeden z narządów niedomaga, na Twojej twarzy, w strefie z nim powiązanej, mogą pojawić się zmiany skórne (wypryski, brodawki, plamy), zmarszczki, a nawet bruzdy.

Jeżeli nie znikają one pod wpływem leczenia lub nawracają, warto zwrócić uwagę na organ odpowiadający tej strefie i zrobić badania. Inna teoria wskazuje na tzw. powinowactwo narządów. Co to znaczy? W stadium embrionalnym człowieka niektóre zaczątki narządów leżą na jednym liściu zarodkowym, np. zatoki i jelita, wątroba i tarczyca, język i serce. Stąd podobna ich budowa i powiązania między nimi. Przykład? Gdy na czole, w rejonie zatok, pojawia się uporczywy trądzik, zbadaj jelita (możesz być zakażona Candida albicans lub źle trawić pewne pokarmy).

Kosmetyczka mówi, że ciemne worki pod moimi oczami wskazują na problemy z wątrobą. Czy może mieć rację?

Tak. Przypuszczalnie Twoja kosmetyczka interesuje się rozpoznawaniem z twarzy objawów chorobowych. Cienie pod oczami mogą świadczyć o słabej pracy nerek. Taki objaw powinien więc skłonić Cię do wykonania badań (analizy moczu, USG nerek).

Worki pod oczami (szczególnie gdy są zasinione) mogą wskazywać na niedobory żelaza, niedomaganie wątroby lub obecność pasożytów w organizmie. Żółtawe brodawki na powiekach i pod nimi wiążą się ze złym metabolizmem tłuszczu (w ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru cholesterolu). Ważne są również brwi. Gęste, krzaczaste, mogą świadczyć o zaburzeniach pracy układu rozrodczego, a zrośnięte – o predyspozycjach do migren i bólów głowy. Obserwując swoją twarz, pamiętaj, że rozpoznanie na niej zmian jest jedynie wskazówką pomocną w diagnozowaniu.

Mój nos jest usiany drobnymi czerwonymi pajączkami. Przeczytałam w gazecie, że to może świadczyć o poważnej chorobie. Jakiej?

Rozszerzone i popękane naczynka krwionośne na nosie najczęściej odzwierciedlają zaburzenia w pracy wątroby, trzustki lub nadciśnienie tętnicze. Choroby te zwykle przez długi czas nie powodują objawów. By je wykluczyć, zbadaj krew, zmierz ciśnienie i zrób USG wątroby. Ważne! Uporczywe pajączki na twarzy mogą być pierwszym z objawów rozwijającej się choroby autoimmunologicznej, np. tocznia rumieniowatego lub twardziny układowej.

W kącikach moich ust często pojawiają się brzydkie, bolesne zajady. Kremy i maści nie pomagają. Skąd ten problem?

Popękane kąciki ust najczęściej wskazują na niedobory witaminy B2 w organizmie. Sprzyjają one rozwojowi drożdżaków wywołujących zajady. Mogą również sygnalizować problemy z żołądkiem oraz, w ich efekcie, zaburzenia wchłaniania.

Ale nie tylko to można wyczytać z ust. Jeśli stały się nabrzmiałe, opuchnięte i trudno się domykają, to może być sygnał, że spożywasz zbyt dużo cukru w diecie. Jeśli Twoje wargi są blade, to może zdradzać niedokrwistość, np. związaną z chorobą wrzodową. Usta bywają także zwierciadłem chorób alergicznych. W przypadku alergii pokarmowej zdarza się ich mrowienie na kilka godzin albo od razu po posiłku.

Moja siostra ma 45 lat i ładną gładką cerę. Tylko na jej brodzie pojawiły się zmarszczki i wciąż ich przybywa. O czym to może świadczyć?

Pojawianie się zmarszczek na brodzie u pań przed 45. rokiem życia często towarzyszy nieprawidłowościom w wydzielaniu hormonów. Gdy problem występuje u kobiet przed menopauzą, świad czy o typowym ok. pięćdziesiątki wygaszaniu pracy jajników. Wskazówką zaburzeń hormonalnych jest też pojawianie się wokół ust i na brodzie ciemnego owłosienia, mogącego świadczyć o nadmier nej ilości testosteronu.

Jak widzisz, u Twojej siostry konieczne są badania poziomu hormonów płciowych i, ewentualnie, jego wyrównanie odpowiednimi lekami. Jeśli liczne zmarszczki pojawiają się tylko między górną wargą a nosem, świadczy to o niedomaganiu nerek. Trzeba wówczas zwrócić uwagę na zawartość soli w diecie.

Mąż ma od dłuższego czasu czerwony koniuszek nosa. Co może być tego przyczyną?

Zasiniona lub wiecznie zaczerwieniona końcówka nosa może sygnalizować nadciśnienie tętnicze, poważne problemy z sercem, a w skrajnym przypadku nawet stan przedzawałowy. Twój mąż powinien zgłosić się do kardiologa, by wykluczyć schorzenie układu krążenia. Podstawowe badania kardiologiczne to EKG i echo serca (ewentualnie rentgen płuc).

Ostatnio moja koleżanka zwróciła mi uwagę na obwisłe powieki. Twierdzi, że na pewno mam niedociśnienie. Czy może mieć rację?

Tak, powinnaś więc na wszelki wypadek zgłosić się do lekarza rodzinnego lub gabinetu zabiegowego w swojej przychodni i skontrolować ciśnienie. Jeśli jest zbyt niskie, zmodyfikuj dietę i, ewentualnie, bierz preparat lekko je podnoszący, np. z żeń-szeniem. Zmiany wokół oczu, typowe dla problemów zdrowotnych, dotyczą nie tylko powiek. Przy zewnętrznych kącikach oczu często występują ciemne przebarwienia. Mogą one sygnalizować schorzenia pęcherzyka żółciowego, np. kamicę, albo przewlekły stan zapalny dróg żółciowych.

Plamki, krostki, ranki, włoski...

Problem ze zdrowiem mogą sygnalizować różne zmiany na twarzy Pęknięcia na małżowinie usznej świadczą o niedoborze cynku. Twarz obrzmiała, powiększone oczy – o nadczynności tarczycy. Obrzęk powiek, drugi podbródek – o niedoczynności. Włoski na brodzie – o jajnikach policystycznych, nadmiarze prolaktyny, gruczolaku przysadki. Zażółcenie cery i białek oczu – o problemach z wątrobą. z wątrobą lub drogami żółciowymi,

Chociaż Hugh Jackman nigdy nie przejmował się swoim wyglądem, pewnego dnia coś go zaintrygowało. Był to powiększający się pieprzyk na nosie.

Przestraszony Hugh postanowił działać! Zapisał się do chirurga plastycznego, by pozbyć się brązowej plamki. I całe szczęście! Zmianę tę rzeczywiście uznano za podejrzaną i natychmiast usunięto. Tkanki przesłano do badania histopatologicznego, które wykazało, iż niewinnie wyglądający pieprzyk jest nowotworem złośliwym. Dziś strach został zażegnany, a Hugh z ulgą ogląda niewielką bliznę na nosie. Nauczył się obserwować całe ciało, zwłaszcza łydki, podeszwy stóp, paznokcie. Bada nawet owłosioną skórę głowy. Ją też atakuje czerniak.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej