Pakiety medyczne dla seniorów

Oszuści wykorzystują naiwność osób starszych, naciągając je na różne usługi i produkty. Jednym ze sposobów jest oferta zakupu drogich abonamentów medycznych.

Zdjęcie

Jeśli podpisałaś umowę poza firmą, np. na pokazie, masz 14 dni na odstąpienie od niej. /123/RF PICSEL
Jeśli podpisałaś umowę poza firmą, np. na pokazie, masz 14 dni na odstąpienie od niej.
/123/RF PICSEL

Starsza pani lub pan odbiera telefon z propozycją udziału w akcji bezpłatnych badań lekarskich, organizowanej w prywatnej pla cówce medycznej. Na miejscu lekarz mierzy ciśnienie, osłuchuje, ogląda gardło i prosi o wypełnienie ankiety. Swoją pomoc oferują konsultanci, którzy namawiają pacjenta na zakup tego pakietu usług medycznych. Inną formą manipulacji jest zaproszenie na wykład o profilaktyce zdrowotnej i chorobach, na które cierpią seniorzy. Podczas mi tyngu prezentowane są zalety prywatnej opieki medycznej.

W trosce o zdrowie

Któż nie chciałby uniknąć wielomiesięcznych kolejek do specjalistów i korzystać z natychmiastowych konsultacji lekarskich, wizyt domowych oraz badań diagnostycznych od ręki? Uczestnicy są przekonywani, że to wszystko zagwarantuje im wykupienie indywidualnego abonamentu medycznego. Pojawia się informacja, że jest on dofinansowywany ze środków unijnych lub realizowany przy współpracy z NFZ.

Reklama

Droga „opieka”

Oferta jest limitowana, z korzystnym rabatem, a miejsc niewiele – trzeba się spieszyć, słyszą uczestnicy. Problem tkwi w cenie. Taki pakiet to wydatek od 3 tys. zł wzwyż, rocznie! Konsultanci przekonują, że płatność można rozłożyć na raty. Oferują pomoc w uzyskaniu pożyczki, kredytu bankowego lub... proponują podwiezienie klienta do domu po pieniądze. Powinno to wzbudzić podejrzenia, ale skołowani natłokiem informacji seniorzy często ulegają naciągaczom. Oszukanych starszych osób są już w całej Polsce tysiące.

Niewarte tej ceny

Klient otrzymuje do podpisu plik dokumentów, często nieczytelnych, bo napisanych drobnym drukiem, z zapisami, które są niezrozumiałe dla laika. Podpisuje umowę, wpłaca pieniądze (najczęściej bez jakiegokolwiek pokwitowania) i... w najlepszym przypadku wykupuje abonament w prywatnej placówce służby zdrowia – niewiele wart, bo obejmujący podstawowe badania, np. mierzenie ciśnienia lub kontrolę poziomu cukru. W najgorszym pada ofiarą wyłudzenia – okazuje się, że w przychodni, w której przeprowadzana była akcja promocyjna, nic nie wiedzą o ofercie, a firma, której zapłacił, nie istnieje. Jak się nie dać oszukać i co zrobić, jeśli podpisałeś taką umowę, czytaj w ramce.

To jest ważne

Daj sobie czas. Uważnie przeczytaj umowę, sprawdź, jakie badania wchodzą w zakres abonamentu – i adresy placówek, w których będziesz mogła z nich korzystać.

Bądź czujna. Jeśli konsultant nie chce dać Ci na piśmie zakresu badań zawartych w pakiecie, najprawdopodobniej chce Cię oszukać.

Jeśli podpisałaś umowę poza firmą, np. na pokazie, masz 14 dni na odstąpienie od niej. Natomiast podpisaną w biurze firmy – możesz wypowiedzieć w każdym czasie. Możesz też, powołując się na stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, żądać jej unieważnienia na drodze sądowej.

Masz wątpliwości? Zwróć się do Federacji Konsumentów. Lista oddziałów na www.federacja-konsumentow.org.pl

Informacje o prywatnych placówkach medycznych współpracujących z NFZ uzyskasz pod nr. 800 392 976.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej