Ostre zapalenie trzustki

Po obfitym, świątecznym obiedzie pani Elżbieta poczuła silny ból brzucha. Miała nudności i wymioty. Mąż wezwał pogotowie. Okazało się, że to ostry stan zapalny trzus tki. W szpitalu podano jej kroplów ki z lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi i nawadniającymi.

Wśród badań, które miała pani Ela, było prześwietlenie klatki piersiowej, usg i tomo- grafia komputerowa jamy brzusznej. Dzięki lekom przeciwbólowym i przeciwzapalnym poczuła się lepiej. Kilka dni była na ścisłej diecie, właściwie na głodówce, która ograniczała wydzielanie soku trzustkowego.

Gdy nudności, bóle i wymioty ustąpi ły, mogła już jeść. Ale dalej przez kroplówkę dostawała leki i płyny fizjologiczne. Kiedy jej stan się ustabilizował, usunięto jej pęcherzyk żółciowy, który był przyczy ną choroby. Zabieg odbył się metodą tradycyjną z rozcięciem brzucha. Po tygodniu zdjęto szwy i wróciła już do domu. Czuła się dobrze, choć była osłabiona.

Reklama

Przepisa no jej leki z enzymami trzust kowymi i normujące pracę wątroby i trawienie. Jadła potra wy gotowane, na parze, pieczo ne w folii, bez tłuszczu. Dzięki temu wreszcie schudła!

Przyczyny choroby

Ostre zapalenie trzustki najczęściej zdarza się między 50. a 70. rokiem życie. Powoduje je zwiększenie aktywności enzymów trzustki, które uszkadzają ten narząd oraz okoliczne tkanki.

Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy następuje zatkanie przewodu żółciowego przez kamień żółciowy, cofanie się żółci do trzustki i zwiększenie ilości enzymów trzustkowych. Przyczyną może być uraz brzucha, infekcja, zła dieta, zwiększenie ilości tłuszczów we krwi, leki i zabiegi.

Objawy ostrego zapalenia trzustki

Ten groźny stan może spowodować duszności, zaburzenia układu krążenia, pracy nerek i krzepnięcia krwi. Główny objaw to silny ból w nadbrzuszu, który utrzymuje się przez wiele godzin. Pojawia się nagle i przybiera na sile. Towarzyszą mu nudności, wymioty, gorączka.

Ból może być większy po prawej lub lewej stronie nadbrzusza, opasywać ciało, promieniować do pleców. Chory ma szybki rytm serca, napięty i obolały brzuch. U co trzeciego pacjenta stwierdza się żółtaczkę z powodu utrudnień odpływu żółci, obrzęku trzustki, ucisku dróg żółciowych, uwięźnięcia kamieni.

Jakie zrobić badania?

Chorobę wykrywają badania laboratoryjne krwi i moczu. Wykazują one m.in. wzrost enzymu wątrobowego we krwi (amylazy), ilości tłuszczów, podwyższone stężenie bilirubiny, czyli enzymu związanego z pracą wątroby. Lekarze badają też stężenie wapnia i poziom CRP, czyli białka, które ujawnia ostrą fazę choroby.

Kontroluje się też ilość elektro litów, mocznika i substancji, która świadczy o pracy nerek (kreatyniny). A także glukozy, której ilość się podwyższa, gdy następuje uszkodzenie trzustki wytwarzającej insulinę.

Zgłoś się do lekarza!

Na przewlekłe zapalenie trzustki mogą także wskazywać: postępująca utrata wagi, podwyższony poziom glukozy we krwi, stopniowo rozwijająca się cukrzyca, biegunki, żółtaczka i świąd. Jeśli masz takie dolegliwości, zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na badania. Im wcześniej, tym lepiej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej