Opryszczka atakuje latem

Choć nazywamy ją „zimnem”, często pojawia się w ciepłe dni. I właśnie teraz łatwiej się nią zarazić

Powoduje ją wirus Herpes simplex. Jeśli się nim zarazimy, nie pozbędziemy się go do końca życia. Przyczaja się on bowiem w zwojach nerwowych.

Gdy organizm jest osłabiony, atakuje bez wahania i ma różne postacie. Np. wirus HSV1 wywołuje opryszczkę wargową, a HSV2 – genitalną na narządach płciowych i pośladkach.

Jak się zarażamy?

Reklama

Źródłem może być nosiciel wirusa lub chory, u którego właśnie objawiły się zaraźliwe pęcherzyki (zob. zdjęcie i opis). Około 80 proc. osób ma go w sobie, ale nie u wszystkich jest on przyczyną choroby.

Przenosi się przez kontakt bezpośredni, np. używanie przedmiotów, na których jest ślina chorego: naczyń, ręcznika, przez pocałunek i stosunek płciowy. Szczególnie należy unikać takich kontaktów, gdy występują wykwity i gdy mamy uszkodzoną błonę śluzową.

Skwarki na ustach

Opryszczka wargowa uaktywnia się zarówno po wychłodzeniu, jak i przegrzaniu organizmu, gdy słabnie odporność, np. gdy się nie wyśpimy, zmęczymy i po pobycie na plaży. Słońce uszkadza bowiem barierę ochronną skóry. Ile to trwa? Zwykle kilka dni, a po 8–10 dniach z reguły nie zostaje po niej żaden ślad.

Ale gdy pojawia się często w tym samym miejscu, a my ciągle zrywamy strupek, tworzy się blizna lub przebarwienie. Leczenie. Polega na smarowaniu maścią ze środkiem przeciwwirusowym, czasami ze sterydem, kilka razy dziennie. Nakładamy grubą warstwę i zostawiamy do wchłonięcia. Krostki można też zaklejać plasterkiem z substancjami przyspieszającymi gojenie.

Niekiedy w uzasadnionych przypadkach, w początkowym stadium, lekarz przepisuje leki doustne zwalczające wirusa. Hamują jego namnażanie się i zapobiegają rozwojowi choroby. Zażywa się je co 5 godzin.

Krostki na powiece

Gdy wirus dostanie się do oka, zmiany pojawiają się na powiekach i okolicach oczu. Tworzą się ranki i strupki. Towarzyszy im ból, obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie, kłucie, łzawienie. A także światłowstręt, uczucie ciała obcego, wydzielina i pogorszenie widzenia.

Ile to trwa? Objawy utrzymują się do 3 tygodni, a kuracja trwa do ustąpienia objawów. Leczenie.

Trzeba je zacząć szybko i zgłosić się do okulisty. Może ona mieć bowiem groźne powikłania: zapalenie rogówki (w konsekwencji jej zmętnienie i ubytek), upośledzenie widzenia, a nawet utrata wzroku, stan zapalny opon mózgowych.

Lekarz zleca wówczas maść do oczu z acyklowirem lub żel do oczu z gancyklowirem. W ciężkich stanach okulista może przepisać leki doustne.

W miejscach intymnych

Po wtargnięciu wirusa podczas stosunku płciowego powiększają się węzły chłonne, na genitaliach pojawia się mrowienie i świąd.

Tworzą się 1-2 mm pęcherzyki z przezroczystym płynem, a potem owrzodzenia. Chory ma też gorączkę, bóle głowy i mięśni. Nieleczona infekcja może spowodować zapalenie opon mózgowych, rdzenia kręgowego i zaburzenia układu nerwowego.

Ile to trwa? Dolegliwości zaczynają się po 5 dniach od kontaktu z osobą zarażoną. A po 10-14 dniach goją się same i zostawiają małą bliznę. Kuracja trwa 3-6 miesięcy i w 75 proc. zapobiega nawrotom. Leczenie. Nie ma na nią skutecznych leków, ale można łagodzić objawy i zapobiegać nawrotom.

Stosuje się maści osuszające, odkażające (np. cynkową) i kąpiele w roztworze odkażającej soli. Gdy stan się nasila, przyjmuje się doustne preparaty antywirusowe (acyclovir, famciclovir, valacyclovir), witaminę B2 i B12. Gdy infekcja się rozszerza, leki są podawane dożylnie.

Konsultacja: Alicja Kuciej, internista

Pęcherzyki z wirusami

Zmiany pryszczki war gowej pojawiają się na granicy czerwieni ust i skóry, w okolicy nozdrzy, wewnątrz nosa i w in nych miejscach na twarzy.

Naj pierw czujemy swędze nie, mrowienie, lekkie pieczenie. Potem widać zaczerwienienie i po godzinie (albo kilku) pęcherzyki (zob. fot.) z przezroczys tym płynem, w którym są żywe wirusy.

Pęcherzyki tworzą skupiska i zlewają się. Zmieniają się w bolesną nadżerkę, która po krywa się strupkiem.

Arcydzięgiel litwor

Pomaga w dolegliwościach żołądkowych (na wrzody, niestrawność), pobudza ape tyt, uspokaja, ułatwia sen.

Pół łyżki korzeni zalej wrzątkiem (ok. 200 ml). Zaparz 15 minut. Odcedź. Pij 1/3-1/4 szklanki 2-3 razy dziennie (tuż przed posiłkiem na trawienie albo przed snem).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również