Odmłodzić uśmiech

Nie stosuj na własną rękę silnych past wybielających, szkodliwych dla szkliwa.Porozmawiaj z dentystą, wybierz metodę skuteczną i bezpieczną.

Ewelina dawno nie była w tak świetnym nastroju. Poznany w październiku Michał okazał się tym mężczyzną, na którego czekała kilka samotnych lat. Mówił, że jest nią oczarowany, kupował prezenty... 38-latka miała jednak mnóstwo kompleksów, wstydziła się zwłaszcza nierównych zębów.

Reklama

Były brzydko przebarwione nikotyną, a popękane w jedynkach szkliwo sprawiało, że robiły wrażenie zniszczonych. Siostra poleciła Ewelinie swojego stomatologa.

– Panie doktorze, zależy mi na tym, żeby wyglądać bardziej atrakcyjnie, trochę młodziej. Powinnam chyba przede wszystkim wybielić zęby – stwierdziła. Stomatolog uważnie obejrzał uzębienie pacjentki. – Na szczęście nie widzę u pani schorzeń zagrażają cych zębom, jest jednak kilka niewielkich ubytków, które będę musiał zlikwidować. Dopiero po wyleczeniu próchnicy można zająć się korektą estetyczną. – Na czym ona polega? – zapytała.

– Mogę pani zaproponować kilka zabiegów, m.in wybielanie nadtlenkiem glinu z użyciem specjalnej lampy. Inna opcja to licówki, którymi można wyrównać zęby i znacznie poprawić ich wygląd. Na lekko oszlifowane zęby nakleja się cieniutkie porcelanowe płatki. Ta metoda pozwala pozbyć się popękanego szkliwa, usunąć zbyt duże szpary między zębami, a nawet przedłużyć zbyt krótkie zęby. W przypadku natomiast zbyt długich można zastosować tzw. konturowanie – szlifuje się je, usuwając nadmiar specjalnymi wiertłami diamentowymi, krążkami ściernymi i gumkami. Zabieg jest bezbolesny.

Ewelina bardzo chciała mieć licówki, jednak ich wysoka cena przekraczała jej możliwości. Miała przecież kredyt, który był priorytetowy. Gdy powiedziała o tym dentyście, zaproponował jej inne, znacznie tańsze rozwiązanie. Zamiast przyklejać na zęby porcelanowe płatki, można ich zniszczone fronty wygładzić i nałożyć na nie cienką warstewkę materiału kompozytowego. Pacjentka postanowiła skorzystać z tej metody, najpierw jednak czekało ją leczenie zębów.

Jakie zalecenia dał jej stomatolog?

« Jak najszybciej rzuć palenie, bo to poważna przyczyna niszczenia szkliwa zębów. Chodzi nie tylko o przebarwienia, ale również o pękanie szkliwa spowodowane przez dym nikotynowy.

«Po ostatnim posiłku stosuj irygacje wodą, usuwające drobinki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych. Służy do nich aparat waterpick (ok. 240 zł).

«Ogranicz picie napojów gazowanych, zawierających szkodliwy dla szkliwa kwas fosforowy. Erozję powierzchni zębów powodują, oprócz niego, słodycze i cukier (zwiększają wydzielanie szkodliwych kwasów w jamie ustnej). Unikaj gryzienia twardych pokarmów, np. orzechów, sucharków itp.

Pamiętaj! Przed naklejeniem licówek stomatolog likwiduje ubytki i szlifuje przednie części zębów.

Koronka, implant

Zaletą nowych zębów jest to, że wyglądają jak własne, są białe i odporne na przebarwienia. Zarówno implanty, jak i koronki, mają jednak wadę, o której niezbyt chętnie wspominają stomatolodzy. Powodują ciemnienie dziąsła w miejscu, w którym styka się ono z akrylem, kompozytem lub porcelaną korony.

Dzieje się tak niezależnie od typu materiału użytego do jej stworzenia. Zanim więc zdecydujesz się na odmłodzenie wyglądu przednich zębów, porozmawiaj ze swoim dentystą o wszystkich za i przeciw. Być może lepszym rozwiązaniem są licówki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej