Obrzęki: Skąd się biorą, jak się ich pozbyć

Czasem winna bywa dieta, czasem poważne schorzenia.

Obrzęki pojawiają się, gdy w naszych tkankach zgromadzi się zbyt wiele płynów.

Reklama

Często pracujemy na nie sami, spędzając zbyt wiele czasu przed komputerem lub telewizorem, pijąc wieczorem alkohol bądź soląc za mocno potrawy. Ich sprzymierzeńcem jest przegrzewanie się, czyli wysoka temperatura powodująca rozszerzenie naczyń, nieprzespane noce.

Powodem opuchnięcia może być przyjmowanie leków, np. sterydów, leków przeciwzapalnych, obniżających ciśnienie tętnicze. Bywają też one zjawiskiem fizjologicznym: u wielu kobiet występują w drugiej fazie cyklu, przed miesiączką.Tak krąży woda

Jakie są przyczyny

Ciało człowieka, zależnie od wieku, składa się z wody w 55–60 proc. Aż 2/3 wody zamknięte jest wewnątrz komórek, reszta w osoczu krwi, limfie i płynie śródmiąższowym w tkankach. Równowagę między nimi regulują dwa rodzaje ciśnienia: hydrostatyczne (wynikające z ciężaru cieczy) i onkotyczne (wywołują je białka w osoczu). Ciśnienie hydrostatyczne „wypycha” płyn z naczyń do tkanek, onkotyczne dąży zaś do jego zatrzymania. Obrzęki pojawiają się, gdy równowaga ta – z różnych powodów – zostanie zachwiana.

Przyczyną zaburzonego transportu wody w organizmie może być też uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych, które zwiększa ich przepuszczalność, lub problemy z zastawkami w naczyniach żylnych. Podczas choroby: Jeśli obrzęki dokuczają ci sporadycznie, nie ma się czego obawiać. Jeśli regularnie, poradź się lekarza, gdyż mogą sygnalizować problemy ze zdrowiem: są typowe dla przebiegu niektórych chorób.

Najgroźniejsze są te w obrębie krtani i oskrzeli

Przy alergii podczas kontaktu z alergenem (jedzeniem, pyłkiem roślin, pleśnią, jadem owadzim) organizm wydziela dużo histaminy i innych mediatorów zapalnych, które rozszerzają małe naczynia krwionośne i zwiększają ich przepuszczalność – stąd miejscowe obrzmienia. Najgroźniejsze są te w obrębie krtani i oskrzeli, bo mogą spowodować uduszenie się.

Niewydolność układu krążenia

Przyczyną obrzęków może być niewydolność układu krążenia, która prowadzi do wzrostu ciśnienia żylnego z powodu zatrzymania wody i sodu w organizmie i do zwiększenia przepuszczalności naczyń. Najczęściej, zwłaszcza w początkowym stadium choroby, obejmują one jedynie okolice kostek, wieczorem – również podudzia. Po czym rozpoznać taką opuchliznę?

Charakteryzuje się tym, że po uciśnięciu palcem nabrzmiałej skóry pozostaje w niej przez chwilę wgłębienie. Opuchlizna w obrębie powiek i efekt nalanej twarzy bywają sygnałem kłopotów z tarczycą. Ale przyczyną obrzmiałych powiek mogą być też problemy z nerkami. Dla osób chorych na ich kłębuszkowe zapalenie charakterystyczne są worki pod oczami i ciastowate obrzęki nóg, natomiast zespołowi nerczycowemu towarzyszy uogólniona opuch- lizna, która obejmuje całe ciało.

Mogą towarzyszyć problemom z wątrobą

Obrzęki mogą towarzyszyć problemom z wątrobą. Produkowane w niej białka – albuminy odgrywają istotną rolę w regulowaniu ciśnienia onkotycznego.

Przy stanach zapalnych wątroby lub jej marskości synteza tych białek jest upośledzona, dochodzi do nieprawidłowości w gospodarce sodem i do zaburzeń krążenia trzewnego. Wtedy pojawiają się obrzęki nóg i wodobrzusze (w jamie brzucha występuje płyn przesiękowy).

W tych przypadkach pozbycie się obrzęków jest możliwe jedynie przy leczeniu choroby podstawowej.

Pomocne zioła

Niektóre zioła mają naturalne właściwości moczopędne.

● Czubatą łyżkę sproszkowanego korzenia pokrzywy wsyp do filiżanki zimnej wody. Zagotuj, zaparzaj przez 10 minut. Wypijaj 4 filiżanki dziennie.

● Do 1 l wody wsyp 2 łyżeczki suszonych liści mniszka. Gotuj kwadrans na małym ogniu. Pij 2–3 razy dziennie.

Łyżkę suszonego korzenia pietrusz ki zalej 3/8 l wrzątku. Zaparzaj kwadrans, przecedź. Pij 3 razy dziennie po 1/4 szklanki.

Wpraw w ruch pompę mięśniową

Siedzący tryb życia powoduje utrzymywanie się płynów w dolnych partiach ciała i ob rzęki. Zapobiec temu może regularna aktywność fizyczna.

Ruszaj się jak najwięcej! Codziennie znajdź przynajmniej pół godziny na spacer, jogging, nordic walking, jazdę na rowe rze. Pracujące mięśnie łatwiej przepchną krew w kierunku ser- ca – nawet wbrew prawom grawitacji. Jeśli praca wymaga od ciebie pozostawania długo w tej samej pozycji, rób sobie przerwy: przejdź kilka kroków, poru szaj stopami, kręcąc kółka.

Sie dząc, nie zakładaj nogi na nogę. Trzymaj nogi w górze! Pół godzi ny dziennie. Ułożenie kończyn powyżej poziomu serca sprawi, że zalegająca w nich krew odpłynie.

Mniej soli

Powstawaniu obrzęków zapobiega zrównoważona podaż w diecie sodu i potasu. Ogranicz sód.

Nie wystarczy jednak, że będziesz tylko mniej solić. Sól jest ukryta w wielu produktach: wędlinach, chlebie, a nawet słodyczach. Unikaj produktów wysokoprzetworzonych, które zawierają duże jej ilości. Dostarczaj sobie więcej potasu.

Najwięcej jest go w suszonych owocach – morelach, rodzynkach, figach. Te są jednak kaloryczne. Do woli jedz pomidory, ziemniaki, marchew, selera. Sięgaj po banany i awokado.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej