Objawy i leczenie zapalenia wątroby - WZW C

Lekarze szacują, że w Polsce nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu C (WZW C, ang. HCV) jest 730 tys. osób – w tym aż u 200 tys. wirus zdążył doprowadzić do przewlekłego zapalenia wątroby!

Reklama

Tymczasem tylko 30 tys. z nich przeszło badania krwi, które wykazały, że chorują. Problem z WZW C polega na tym, że u większości ludzi zakażenie przebiega bezobjawowo – ostre zapalenie wątroby pojawia się 4-12 tygodni od zakażenia i ustępuje do 6 miesiąca od zakażenia.

Dopiero utrzymujący się powyżej tego okresu stan zapalny pozwala na rozpoznanie przewlekłego zapalenia wątroby typu C, a jako że tu także brakuje charakterystycznych objawów, diagnoza stawiana jest przypadkowo, przy okazji rutynowych badań.

Jedynymi oznakami choroby są: bóle stawów, mięśni, zmęczenie i nudności – czyli zestaw symptomów, który wskazywać może równie dobrze na silne przeziębienie lub grypę. O ile jednak przeziębienie w końcu minie, to wirus WZW C u co piątego pacjenta prowadzi do marskości wątroby, która z kolei może przekształcić się w nowotwór.

Jak można się zakazić WZW C?

WZW C jest wirusem przenoszonym przez krew. Na zakażenie HCV narażone są osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym lub niemedycznym z użyciem niesterylnego sprzętu, jak operacje, badania endoskopowe, stomatologiczne, czy nawet zabiegi kosmetyczne, typu manicure, tatuaż lub akupunktura.

W przypadku tych ostatnich, podobnie jak przy zabiegach medycznych, powodem zakażenia HCV jest użycie niesterylnych narzędzi przy jednoczesnym uszkodzeniu skóry.

W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które przed 1992 r. były hospitalizowane lub otrzymywały w tym czasie transfuzje krwi i preparatów krwiopochodnych.

Wirus wykryto dopiero w 1989 i zaledwie trzy lata później wprowadzono procedury takie, jak m.in. badanie dawców krwi pod kątem nosicielstwa. Do zakażenia może też dojść w trakcie stosunku, jeśli doszło do otarć lub skaleczeń narządów płciowych (dlatego grupą ryzyka są osoby homoseksualne), a także podczas ciąży i porodu (zakażenie noworodka przez matkę) – stąd tak istotne, by kobiety ciężarne badały się zarówno pod kątem nosicielstwa HIV, jak i HCV.

Nie ma szczepionki

W przeciwieństwie do wirusa zapalenia wątroby typu A (zwanego „chorobą brudnych rąk”) oraz typu B, na które szczepi się dzieci, wirus typu C ze względu na swoją budowę nie daje się „spacyfikować” za pomocą szczepionki.

Na szczęście zapalenie wątroby typu C od kilku lat można skutecznie leczyć i, co ważne, wyleczyć. Problemem jest jednak to, że NFZ refunduje leki najnowszej generacji, dające ponad 90-procentową szansę na powrót do zdrowia u pacjentów bez marskości, tylko pewnemu procentowi chorych. Pozostali są zmuszeni korzystać z terapii tradycyjnej.

Mogą oni natomiast szukać wsparcia w fundacjach i stowarzyszeniach zrzeszających chorych na WZW C, m.in. Fundacji Gwiazda Nadziei czy Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pomocy Chorym z HCV „Prometeusze”.

Zbadaj się

Wykrycie WZW C jest proste – wystarczy wykonać analizę krwi pod kątem przeciwciał. Niestety, nie jest to badanie, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Nie jest to jednak test, który doprowadzi do ruiny nasz budżet domowy. W zależności od regionu zapłacimy 20-35 złotych.

Nieleczona żółtaczka typu C prowadzi do marskości wątroby. Dlatego warto zbadać krew, bo to choroba, która długo nie daje objawów, a można ją wyleczyć.

Wirus HCV nie przenosi się przez:

• kichanie i kaszel

• trzymanie za ręce

• całowanie się

• używanie tej samej toalety, wanny, prysznica

• spożywanie żywności przygotowywanej przez osobę zakażoną HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby)

• trzymanie kogoś w objęciach, przytulanie

• pływanie w tym samym zbiorniku wodnym

• zabawę z dziećmi, sport (o ile nie dochodzi do uszkodzeń ciała)

28 lipca 2015 r. w Światowym Dniu Wirusowego Zapalenia Wątroby w kilku miastach Polski odbędzie się akcja bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV. 

Aby sprawdzić, czy miało się kontakt z wirusem HCV, wystarczy w tym dniu zgłosić się do jednej z placówek Laboratorium „Diagnostyka” i poddać się bezpłatnemu badaniu polegającemu na pobraniu krwi. Więcej informacji na www.gwiazdanadziei.pl/akcja_badan_2015

Co mi powie test na HCV

Aby upewnić się, czy mieliśmy kiedykolwiek kontakt z tym wirusem, wystarczy wykonać badanie na obecność we krwi przeciwciał anty-HCV. W przypadku ich wykrycia lekarz specjalista zleci wykonanie badania potwierdzającego obecność we krwi materiału genetycznego wirusa (tzw. HCV RNA). 

Dopiero dodatni wynik tego badania, tzn. stwierdzenie obecności HCV RNA, wskazuje na przewlekłe WZW typu C. Test HCV RNA pozwala na wykrycie wirusa już po około 2 tyg. od momentu zakażenia (ekspozycji na wirusa).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14

Zobacz również