Objawy i leczenie stanu zapalnego oka

Spojówka jest obficie unaczyniona. Dlatego najdrobniejsze zmiany w jej obrębie powodują, że ulega przekrwieniu, co wywołuje objaw „czerwonego oka”.

Trzydziestoletnia pani Klara skarżyła się na swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Najpierw objawy wystąpiły w jednym oku, po kilku dniach w drugim. Zdaniem pacjentki nasilały się – miała wrażenie „piasku” pod powiekami.

W trakcie badania stwierdziłam zaczerwienienie spojówek oraz obecność lepkiej, śluzowej wydzieliny na brzegach powiek i w kącikach oczu. Na szczęście, w badaniu lampą szczelinową nie zauważyłam uszkodzenia rogówki. Rozpoznałam u pacjentki zapalenie spojówek.

Istnieje wiele przyczyn

Reklama

Spojówka to cienka, przezroczysta błonka pokrywająca powierzchnię oka od zewnątrz do brzegu rogówki oraz powiekę od strony wewnętrznej. Obydwie jej części (powiekowa i gałkowa) tworzą tzw. worek spojówkowy, zwilżany i przepłukiwany przez łzy. Zapewnia to odżywienie i oczyszczenie spojówki, zmniejsza też tarcie pomiędzy dwiema jej powierzchniami, dzięki czemu gałka oczna i powieka mogą poruszać się bez przeszkód. Zapalenie spojówek to jedno z najczęstszych schorzeń gałki ocznej.

Istnieje kilka jego rodzajów. Proste zapalenie spojówek wywołują czynniki niezakaźne: fizyczne, takie jak światło, wiatr, woda, i chemiczne – gazy, dymy i płyny. Ale też niewyrównane wady wzroku, brak snu, zmęczenie, stres, zespół suchego oka i choroby układowe, tj. dotykające kilku rodzajów tkanek i narządów lub zajmujące całe ciało (np. reumatyczne). Objawy prostego zapalenia spojówek to pieczenie i swędzenie oczu z przekrwieniem spojówek i łzawieniem. Jeśli występuje wydzielina, jest ona przezroczysta i wodnista.

Alergiczne zapalenie spojówek jest odpowiedzią na alergen (pyłki, sierść, kurz) i zwykle jednym z elementów ogólnej reakcji alergicznej – towarzyszy mu katar, czasem kaszel. Pojawiająca się wtedy w oku wydzielina ma charakter śluzowy.

Zakaźne zapalenie spojówek wywołują wirusy (najczęściej adenowirusy), bakterie, chlamydia lub grzyby. Typowy dla czynnika wirusowego jest jednostronny początek infekcji, a następnie zajęcie drugiego oka po 2–3 dniach.

Objawy?

Pieczenie i swędzenie oczu, odczucie ciała obcego lub piasku pod powiekami. Oczy są zaczerwienione, wydzielina – surowicza. Wirusowe zapalenia są wyjątkowo zakaźne i często przybierają postać epidemii.

W zakażeniu bakteryjnym – przy podobnych objawach jak wirusowe – wydzielina jest ropna, mocno zalepiająca oczy. Może pojawić się ból związany z tworzeniem się nadżerek w rogówce i twardówce. Zmiany są dostrzegalne w badaniu lampą szczelinową. Infekcje grzybicze spotykane są rzadko, podobnie jak te wywołane przez pasożyty.

Jak można sobie pomóc? W wielu przypadkach przebieg zapalenia spojówek jest na tyle łagodny, że nie musi być ono leczone – objawy ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Tak bywa w przypadku infekcji wirusowych. Dla przyspieszenia tego procesu można przemywać oczy solą fizjologiczną.

W łagodzeniu świądu i pieczenia pomocne bywa stosowanie kropli nawilżających, tzw.„sztucznych łez” (np. Hyaleye, Starazolin Hydrobalance, Lacrimal, Visine, Hyabac, Ocumax) – można je kupić bez recepty. Jeśli przyczyną zapalenia jest reakcja alergiczna, wskazane są leki antyhistaminowe. Jeśli jednak objawy nie ustępują lub zaostrzają się, należy zwrócić się do specjalisty.

Zaniedbane schorzenie może mieć poważne konsekwencje, spowodować nawet utratę wzroku

Należy też pamiętać, że początkowo łagodne wirusowe zapalenie spojówek ulec może wtórnemu nadkażeniu bakteryjnemu. Niekiedy wskazane są więc krople zawierające substancje przeciwzapalne i odkażające (np. Floxal, Sulfacetamidum). Czasem łączy się je z antybiotykami.

Przy zakażeniu bakteryjnym konieczne są maści i krople z miejscowo działającym antybiotykiem (np. Tobrex, Biodacyna, Gentamicin, Neomycinum, Chloramphenicol). Te wypisze tylko lekarz. Uwaga! Przy infekcji konieczne jest przestrzeganie higieny, gdyż bardzo łatwo, zwłaszcza wirusowa, przenosi się przez brudne ręce.

Sposoby na „czerwone oczy”

Jest to przypadłość związana z niedostatecznym zwilżaniem powierzchni oka przez łzy. Spotyka się je u osób długo przebywających w suchych, zakurzonych pomieszczeniach oraz narażonych na długotrwałą eksploatację wzroku – pracę przy komputerze, czytanie, oglądanie telewizji, długotrwałą jazdę samochodem.

Występuje także w przypadku chorób z niedostatecznym wydzielaniem łez (np. zespół Sjögrena), w zaburzeniach hormonalnych, chorobach metabolicznych, u osób noszących szkła kontaktowe i używających kropli zawierających konserwanty. Jego głównym objawem jest zaczerwienienie spojówek z niewielkim pieczeniem i swędzeniem, uczuciem piasku pod powiekami. Leczenie powinno obejmować eliminację czynnika wywołującego oraz stosowanie preparatów nawilżających.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej