Objawy i leczenie półpaśca

Zmiany powodują trudne do zniesienia bóle skóry i swędzenie. To mogą być objawy półpaśca!

Reklama

Pani Iza była osłabiona i miała podwyższoną temperaturę.

– Leki na przeziębienie mi nie pomagają. W dodatku boli mnie i piecze skóra z lewej strony – poskarżyła się. – Ma pani czerwone gardło – stwierdziłem. – Jednak nic się nie dzieje w oskrzelach i płucach. Ale na boku widać pęcherzyki. To zapewne półpasiec. Czy miała pani kiedyś ospę?

– Tak. Ale dawno, w przedszkolu. Czy to ma związek z tym półpaścem? Co to za choroba? – Przyczyną jest wirus wywołujący ospę. Przyczaja się w organizmie. U osób osłabionych, starszych uaktywnia się i powoduje półpasiec. Sprzyjają mu infekcje, mała odporność. – No tak, byłam przeziębiona.

– Pojawia się wtedy nadwrażliwość skóry, przeczulica, bóle wzdłuż chorego nerwu, po 2-3 dniach wysypka. – Jak długo to zwykle trwa? – Pęcherzyki są przez pierwsze 7 dni, a w ciągu kolejnych 7-12 dni przysychają. Potem utrzymuje się nadwrażliwość skóry.

Jej drapanie nie daje ulgi, bo półpasiec to choroba komórek nerwowych, a nie skóry. Krostek nie wolno rozdrapywać, aby nie spowodować zakażenia bakteryjnego.

– Jak złagodzić ten świąd?! – Skórę smarujemy papką z tlenkiem cynku i wody wapiennej, którą kupimy w aptece. Dam pani też doustny lek przeciwwirusowy i preparaty przeciwbólowe. Aby nikogo nie zarazić, przez 2-3 tygodnie najlepiej nie wychodzić z domu i ograniczyć kontakty z otoczeniem. Jeśli ból nie minie, przepiszę zastrzyki z witaminą B1 i B12.

– A co z tymi strupkami? – dopytywała się pacjentka. – Nie zostaną po nich blizny? – Jeśli nie będzie ich pani zdrapywać, zmiany się wygoją i nie będzie po nich śladu. Ale mimo to ból może się utrzymywać.

Jest to tzw. neuralgia półpaścowa, która trwa przez kilka miesięcy, a nawet lat. Takie przedłużające się upor czywe nerwobóle po ustąpieniu półpaśca są wskazaniem do leczenia neurologicznego.

– I co wtedy? – Należy przyjmować leki przeciwbólowe, przeciwzapalne. Można też stosować tzw. diatermię krótkofalową, czyli małe prądy impulsowe lub prąd stały, co przyspiesza gojenie zaata kowanych nerwów.

Gdzie się pojawiają pęcherzyki?

Chory ma je naj częściej na tułowiu, rzadziej na ręce czy nodze lub na twarzy. Uwidoczniają się tylko na jednej połowie ciała i stąd wzięła się nazwa tej choroby.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również