Objawy i leczenie chorób trzustki

W jakim stopniu mamy wpływ na jej stan i kondycję? Kto szczególnie powinien o nią zadbać, na co zwrócić uwagę oraz jakie badania wykonać, by nie dopuścić do najgorszego?

Reklama

To niewielki, ale niezwykle ważny gruczoł w naszym organizmie. Ma zaledwie 15 cm i waży ok. 10 dag, jednak życie bez niego nie jest możliwe. Zadaniem trzustki jest trawienie białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Reguluje również poziom cukru we krwi i jest odpowiedzialna za prawidłową przemianę materii.

Do najczęstszych chorób tego gruczołu zaliczamy cukrzycę, zapalenie oraz najgorszą – raka. Nie da się ukryć, że mamy ogromny wpływ na stan trzustki i często możemy uniknąć tych zagrożeń. Ryzyko zachorowania na cukrzycę występuje u osób, które nadużywają alkoholu oraz stosują niezdrową tłustą dietę.

Podobnie jest ze stanem zapalnym, choć w przypadku tej dolegliwości przyczyną może być także zakażenie wirusem świnki lub cytomegalii. Z kolei palenie tytoniu, znaczna otyłość oraz mała aktywność fizyczna to, według lekarzy, czynniki zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki.

Pod szczególną obserwacją powinni być pacjenci, którzy są już dotknięci cukrzycą, ponieważ ona także wpływa na rozwój nowotworu w tym właśnie osłabionym gruczole.

Niestety, rak jest zagrożeniem również dla zdrowych aktywnych osób, obciążonych genetycznie. I to zwłaszcza ci pacjenci trafiają na badania zbyt późno! Symptomy pogarszania się pracy trzustki są bardzo niepozorne. Zwykle występuje niestrawność, biegunka, niewielki spadek masy ciała. Dopiero w zaawansowanym stadium objawy mocno się nasilają.

Zależą głównie od umiejscowienia się guza. Jeżeli osadzi się w głowie trzustki, to typowym pierwszym symptomem będzie żółtaczka, a kolejnym np. krwawienie do górnego odcinka przewodu pokarmowego objawiające się np. krwistymi wymiotami lub czarnym zabarwieniem stolca. Wiodącym objawem w przypadku zaatakowania trzonu i ogona trzustki są bóle brzucha, grzbietu oraz ubytek masy ciała.

Te przypadki są trudniejsze do rozpoznania, które opiera się głównie na badaniach krwi, moczu oraz ultrasonografii jamy brzusznej. Często niezbędne jest jednak wykonanie dodatkowo tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, specjalistycznych badań endoskopowych czy biopsji.

Operacja jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy nie doszło do przerzutów! Znając zagrożenia, warto więc zastanowić się nad poprawieniem stylu życia oraz przynajmniej raz na 2 lata zrobić badania: zbadać poziom amylazy, glukozy i leukocytów we krwi. Warto też poprosić lekarza, by wystawił skierowanie na USG jamy brzusznej.

MP

Badania kontrolne mogą uratować Ci życie!

ważne! Każdy, kto miał w najbliższej rodzinie przypadki zachorowań na raka trzustki bądź cierpi na cukrzycę, powinien raz w roku wykonać niezbędne badania. Dotyczy to także tych, którzy przeszli zapalenie trzustki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Kurier TV

Zobacz również

  • Bakteryjne zakażenie pochwy i zakażenie grzybicze to dwie najczęściej występujące infekcje dróg rodnych. Przez wiele lat dolegliwości intymne łączono przede wszystkim z grzybicą, która została... więcej