Objawy i leczenie anemii

Osłabienie, uczucie zmęczenia, ogólne złe samopoczucie świadczą o łagodnej niedokrwistości. Sine zabarwienie warg, ziemista lub żółtawo zabarwiona skóra, bladość dziąseł, paznokci, spojówek i bruzd na dłoniach to niemal pewne objawy niedokrwistości. Osłabienie, trudności w oddychaniu (brak tchu), omdlenia lub zawroty głowy mogą wskazywać na ciężką anemię. Niedokrwistość leczy się preparatami z żelazem. O wyborze odpowiedniej terapii decyduje lekarz.

Początkowo anemia odbija się niekorzystnie jedynie na naszym samopoczuciu i wyglądzie, z czasem jednak zagraża narządom wewnętrznym.

Reklama

Niedokrwistość spowodowana brakiem wit. B12 objawia się pieczeniem języka, zaburzeniami równowagi, mrowieniem kończyn, splątaniem myśli, depresją lub zanikami pamięci. Na anemię z braku żelaza mogą wskazywać bóle głowy, bezsenność i brak apetytu.

Przy niedokrwistości sierpowatej, poza typowymi objawami, prawie zawsze występuje skrócenie oddechu i szybkie bicie serca.

Diagnostyka

Właściwą diagnozę można postawić na podstawie badań krwi, na początek – zwykłej morfologii.

Ich analiza pozwoli lekarzowi ocenić, czy niedokrwistość jest konsekwencją złego odżywiania, czy też wynika z innych przyczyn. Znaczenie ma również wywiad rodzinny, szczególnie przy niedokrwistości sierpowatej. Potwierdzeniem anemii jest badanie elektroforetyczne hemoglobiny.

Preparaty

W zależności od rodzaju niedokrwistości, lekarz może zlecić zmiany w sposobie odżywiania, stosowanie preparatów witaminowych lub mineralnych albo zawierających żelazo.

Większą przyswajalnością (i mniejszą częstością występowania objawów ubocznych) cechują się preparaty w formie płynnej, a szczególnie zawierające glukonian, a nie siarczan żelaza.

Uwaga! Nie powinno się przyjmować żelaza na własną rękę, gdyż można je przedawkować, a żelazo w dużych dawkach jest szkodliwe. Mogą pojawić się bóle brzucha, zaparcia, kołatanie serca. Nadmiar tego pierwiastka uszkadza serce, wątrobę i inne narządy.

Inne metody leczenia

Jeśli przyczyną anemii są krwawienia wewnętrzne, czasem konieczny jest zabieg chirurgiczny. W leczeniu niektórych rodzajów niedokrwistości stosuje się przetoczenia krwi, a także podaje się hormony pobudzające tworzenie krwinek czerwonych.

Jeśli anemia występuje w przebiegu chorób z autoagresją, ratunkiem są ste roidy lub leki osłabiające układ odpornościowy.

Gdy zaś choroba wynika z niezdolności organizmu do wchłaniania wit. B12, leczy się ją podawaniem witaminy w postaci zastrzyków.

Jesteś w ciąży? Uważaj!

O niedokrwistości u ciężarnych mówi się, gdy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 11 g/dl lub hematokrytu poniżej 33 proc. Pojawienie się anemii może przyczynić się do zahamowania rozwoju płodu, powstawania wad wrodzonych, a w pierwszym trymestrze ciąży doprowadzić nawet do poronienia.

Przyczyną anemii u kobiet w ciąży jest zwykle niedobór żelaza, wynikający z niedostatecznego wchłaniania tego pierwiastka. Niedokrwistość może być także spowodowana niedoborem kwasu foliowego lub wit. B12.

Wielu lekarzy zaleca przyszłym mamom wyko nanie badań krwi jeszcze przed zajściem w ciążę, żeby upewnić się, czy poziom hemoglobiny jest właściwy. Kobieta w ciąży powinna zadbać, by w jej codziennej diecie nie zabrakło żelaza.

Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży wynosi 26 miligramów. Występujące dolegliwości ciążowe, takie jak nudności i wymioty, utrudniają wchłanianie żelaza.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej