Objawy gorączki reumatycznej

Gorączka reumatyczna to choroba, która dotyka całe ciało. Pojawia się najczęściej po anginie i występuje szczególnie często u dzieci. Jej powikłania się bardzo groźne.

Zdjęcie

Gorączka reumatyczna pojawia się często u dzieci /123/RF PICSEL
Gorączka reumatyczna pojawia się często u dzieci
/123/RF PICSEL

Objawy gorączki reumatycznej

Choroba pojawia się zaraz po zachorowaniu na anginę. Pierwszym objawem są bóle i stan zapalny stawów, które dotykają raz jednego, a raz drugiego stawu. 

Podczas tej choroby do największych zniszczeń dochodzi w sercu, gdzie pojawia się stan zapalny i niszczenie jego struktur.

Reklama

Kolejnym kryterium, które pozwala na rozpoznanie gorączki reumatycznej są guzki podskórne, które mogą swobodnie przesuwać się pod skóra i rumień obrączkowaty. 

Charakterystycznym objawem jest pląsawica Sydenhama, czyli nadpobudliwość i dziwne ruchy wykonywane przez dziecko. Inne objawy są mniej charakterystyczne - należy do nich gorączka, leukocytoza, podwyższenie OB. Jeśli występują po zachorowaniu na anginę, mogą nakierować lekarza na obecność gorączki reumatycznej.

Jak leczy się gorączkę reumatyczną?

Gorączka reumatyczna pojawia się w trzech przypadkach anginy na sto. Tę chorobę leczy się kuracją antybiotykową. Konieczne jest też leczenie objawowe, polegające na zmniejszeniu gorączki i właściwej opiece nad dzieckiem. 

Można także podawać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, wskazane są także leki o działaniu rozrzedzającym krew, na przykład kwas acetylosalicylowy. Stosowane są też kortykosteroidy.

Powikłania tej choroby

Najbardziej groźnym powikłaniem w przypadku gorączki reumatycznej jest pojawienie się problemów z zastawkami, które pojawiają się w wyniku zapalenia wsierdzia i serca.

 Jeśli stan pacjenta jest bardzo poważny, konieczne jest wszczepienie sztucznej zastawki, która zastąpi tę, która przestała działać prawidłowo. 

Problemy związane ze stawami nie są groźne, ale przypominają przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów, co może wprowadzić lekarza w błąd.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej