O czym świadczą częste zawroty głowy

Pani Halina wybiera się z rodziną w długą podróż nad morze i poprosiła mnie o pomoc.

– Mam zawroty głowy i wydaje mi się, że wszystko wiruje. Także gdy jestem w samochodzie. Początkowo nawet prowadziłam go sama, ale teraz się boję i to mąż kieruje. Czy to może być choroba lokomocyjna? Co na to poradzić?

Reklama

– Czy zawroty zdarzają się, gdy nie jest pani w aucie? – Tak. I na ulicy, i w domu...Jakie mogą być przyczyny? – Anemia, choroby tarczycy, zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, miażdżyca. A najczęściej są to problemy z błędnikiem, czyli małym narządem równowagi, który jest w uchu środkowym. Dzięki niemu orientujemy się w przestrzeni: gdzie jest góra, dół, dokąd idziemy.

Pomaga mu zmysł dotyku, wzrok i informacje dostarczane przez mięśnie, stawy, skórę, które ustalają nasze położenie. – Czy to może mieć związek z chorobą lokomocyjną? Bo syn nie może jeździć autem. Ma też zawroty głowy, a także mdłości i boli go brzuch.

– Tak, bo sygnały dostarczane do mózgu przez zmysły są sprzeczne. Choć siedzimy, ale przemieszczamy się z du żą prędkością, krajobraz szybko się zmienia. Czujemy wstrząsy, kołysanie, co podrażnia błędnik. – To on wtedy wariuje?

– Tak. Bo źle odczytuje położenie ciała i informacje konieczne do utrzymania równowagi. Pojawia się oczopląs, czyli mimowolne ruchy gałek ocznych, które utrzymują się nawet po zatrzymaniu samochodu.

Zde zorientowany błędnik zaburza równowagę, trudno nawet wysiąść i stanąć. Takie problemy mają również dorośli. – Co wtedy robić? – Usiąść przodem do kierunku jazdy, lekko uchylić okno. Unikać obserwowania drogi, szczególnie z jednej strony i obrazów za szybą. Patrzeć w dal albo nad linię horyzontu. Nie czytać, ale rozmawiać, słuchać muzyki. Fotel odchylić do tyłu, głowę opierać na poduszce.

– A co z jedzeniem? – Nie przejadamy się, ale nie jedziemy z pustym żołądkiem. Godzinę przed wyjazdem spożywamy lekki posiłek. Unikamy napojów gazowanych, pikantnych, słonych potraw. Popijamy łyczkami niegazowaną wodę. Robimy zimne okłady na czoło.

Możemy zażyć preparat zapobiegający nudnościom i wymiotom, np. z imbirem, homeopatyczny. Jeśli to nie wystarczy, lek na receptę. – Ale ja tych sposobów próbowałam i one mi nie pomogły! – W takim razie nie jest to choroba lokomocyjna.

Musimy więc zrobić badania krwi, aby wykluczyć anemię i miażdżycę. A także badania hormonów tarczycy i RTG kręgów szyjnych.

Kiedy pani Halina zgłosiła się do mnie z wynikami badań, na które ją skierowałem, okazało się, że to nie jest ani anemia, ani choroby tarczycy, ani miażdżyca, ani zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych.

– Wypiszę pani skierowanie do laryngologa, który skontroluje stan uszu i zleci badanie błędnika. Bo może się okazać, że ma pani stan zapalny w uchu wewnętrznym. To przyczyna około 50 proc. wszystkich zawrotów głowy. Może to być zapalenie błędnika (bakteryjne albo wirusowe).

Podobne objawy, a także dokuczliwe szumy uszne, towarzyszą również tym schorzeniom, które wywołuje nadmiar płynu gromadzący się w błędniku.

– Jak się leczy te choroby? – W przypadku zapalenia błędnika laryngolog robi tzw. wziernikowanie ucha, by sprawdzić, jak funkcjonuje aparat słuchowy i czy zaawansowany jest stan zapalny. Pełna diagnoza wymaga RTG kości skroniowej, a gdy jest taka potrzeba, nawet tomografii.

– To taka poważna sprawa? – Tak. W uzasadnionej sytuacji leczenie może odbywać się także w szpitalu. Niekiedy podaje się dożylnie antybiotyki. W niektórych przypadkach lekarz może nawet zlecić drenaż ucha środkowego. Zakłada do ucha dren, aby odprowadzić zgromadzoną tam wydzielinę.

Niekiedy konieczna jest operacja i usunięcie ogniska zapalnego. Jednak u pani nie mamy do czynienia z taką sytuacją i zapewne wystarczą tylko leki na receptę, które zahamują stan zapalny.

Co wywołuje takie objawy

Wiele zaburzeń równowagi ma podłoże błędnikowe, ale niektóre z nich rozwijają się na tle chorób ogólno- ustrojowych. Przyczyną może być nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia metaboliczne (choroby nerek), niedoczynność lub nadczynność tarczycy. A także urazy, zatrucie używkami (tytoń, alkohol, kawa), tlenkiem węgla i lekami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej