Nowoczesne sposoby leczenia zatok

Ból głowy, nasilający się przy pochylaniu, gorączka, nieprzemijający katar. Dobrze znasz te objawy, jeśli masz skłonności do zapalenia zatok. Wykorzystaj nowe i skuteczne metody, żeby pozbyć się problemu raz na zawsze. •Anna Lipska

Tabletki i spraye złagodzą przykre objawy

Przy pierwszych oznakach zapalenia zatok, takich jak katar i ból głowy warto od razu sięgnąć po leki bez recepty. Kurujmy się samodzielnie przez pięć dni. Nie dłużej. Jeśli po tym czasie nie będzie poprawy, zgłośmy się do lekarza. Specjalista przepisze silniej działające lekarstwa, które rozprawią się z bakteriami i szybko zwalczą stan zapalny.

Nowe środki bez recepty

W aptekach pojawiają się coraz to nowe preparaty z dopiskiem „zatoki”. Najprościej podzielić je na dwie grupy: syntetyczne, np. Ibuprom zatoki czy Acatar zatoki i ziołowe, np. Sinupret, Sinulan.

Reklama

Jak działają

W skład syntetycznych leków na zatoki zwykle wchodzą ibuprofen i pseudoefedryna. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie. Obkurczają błonę śluzową nosa oraz ujście zatok przynosowych. Natomiast w lekach ziołowych znajdziemy wyciągi z goryczki, bzu czarnego i werbeny, które wspomagają samooczyszczanie nosa.

Jak je stosować

Leki z ibuprofenem możemy przyjmować co 4-6 godzin. Bierzemy 1-2 tabletki. Maksymalna dawka dobowa nie może jednak przekroczyć 6 tabletek. Nie powinniśmy też przyjmować ich dłużej niż przez pięć dni.

Natomiast leki ziołowe można stosować nawet miesiąc i dłużej. Dawkowanie zależy od preparatu. Jakie dają efekty Złagodzimy ból głowy. Zmniejszy się katar i obrzęk nosa. Łatwiej nam będzie oddychać.

Antybiotyki czy leki sterydowe

O zastosowaniu zarówno antybiotyków, jak i leków steroidowych zawsze decyduje lekarz. Sterydy podawane miejscowo do nosa zaleca się w terapii zapalenia zatok od niedawna. Niektórzy eksperci uważają nawet, że są one skuteczniejsze od antybiotyków, których zresztą często nadużywamy.

Jak działają

Antybiotyki eliminują bakterie, które rozpanoszyły się w zatokach. Natomiast steroidy w sprayu szybko likwidują proces zapalny.

Jak je przyjmować

Antybiotyki w tabletkach z trudem docierają do zatok. Dlatego trzeba brać je długo, zwykle przez 10-14 dni. Jeśli zaś chodzi o sterydy, to lekarze przepisują je zazwyczaj wówczas, gdy podejrzewają zapalenie zatok o podłożu alergicznym.

Stosuje się je również około dwóch tygodni. Zaczynamy od dwóch dawek na dobę, a kończymy na jednej. Jakie dają efekty Pozbywamy się wszystkich objawów zapalenia zatok. Powinny zniknąć: gorączka, katar i silny ból głowy.

4 miliony spośród nas ma kłopoty z zatokami. Nasilają się one zwykle jesienią i zimą.

Zabiegi usuną przyczynę problemu

Jeżeli chorujemy na zatoki każdej zimy, warto umówić się na wizytę u laryngologa. Być może konieczny okaże się zabieg. Kiedyś możliwa była tylko klasyczna operacja (z nacięciami na twarzy) lub punkcja (przebicie ściany zatoki). Nowe metody są mniej inwazyjne i skuteczniejsze.

Operacja bez skalpela

Laryngolog może skierować nas na zabieg endoskopowy. Przeprowadza się go, gdy stosowanie leków nie skutkuje. A także jeżeli w nosie mamy przerosty i obrzęki, które zamykają ujścia zatok.

Na czym polega? Lekarz za pomocą endoskopu (specjalistycznego wziernika) dociera przez nos do wybranych zatok. Usuwa chorą tkankę oraz koryguje wady w budowie anatomicznej.

Jakie daje efekty? Przywraca drożność zatok i likwiduje przyczyny stanów zapalnych. Ile czasu zajmuje powrót do zdrowia Zwykle od tygodnia do dwóch. Tyle czasu potrzeba, by tkanki się zregenerowały. W okresie rekonwalescencji nawilżamy śluzówkę nosa roztworami soli fizjologicznej i stosujemy maści witaminowe. Trzeciego dnia po zabiegu umawiamy się na wizytę kontrolną. I po kolejnych 10 dniach na następną. Wtedy zazwyczaj twarz odzyskuje już naturalny wygląd, a uporczywy katar znika.

Czy zrobimy ją w ramach ubezpieczenia? Zabieg można wykonać w większości szpitali, które posiadają oddział laryngologiczny i kontrakt z NFZ. Oczywiście potrzebne jest skierowanie.

Udrożnienie balonikiem

Ta metoda nazywana jest balonikowaniem. Daje najlepsze efekty, gdy w zatokach mamy przewlekły stan zapalny.

Na czym polega? Przy pomocy endoskopu wprowadza się przez otwory nosowe cewnik zakończony zbiorniczkiem (balonikiem). Następnie do balonika wpompowuje się powietrze pod ciśnieniem i w ten sposób otwiera się zatkane wcześniej ujście zatoki.

Jakie daje efekty? W trakcie jednego zabiegu można udrożnić wszystkie zatkane kanaliki, które łączą zatoki z nosem.

Ile czasu zajmuje powrót do zdrowia? Kilka godzin po zabiegu możemy opuścić szpital, a kilka dni później wrócić do pracy. Po balonikowaniu stosuje się opatrunki żelowe, które rozpuszczają się w nosie i pomagają w gojeniu.

Czy zrobimy to w ramach ubezpieczenia? Tak, za balonikowanie może zapłacić NFZ.

Wypłukanie bakterii

Zabieg zalecany, gdy w zatokach żyją bakterie oporne na leczenie.

Na czym polega? Wykonuje się go przy pomocy specjalistycznego urządzenia (hydrodebridera). Pod ciśnieniem wpuszcza się do zatok sól fizjologiczną. A superkońcówki hydrodebreidera sprawiają, że dociera ona do najdalszych zakamarków zatok.

Jakie daje efekty? Usuwa oporne kolonie bakterii. Ile czasu zajmuje powrót do zdrowia Kilka dni.

Czy zrobimy to w ramach ubezpieczenia? Nie. Trzeba wykonać prywatnie. Koszt 5 tys. zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej