Nowe metody walki z wirusem opryszczki płciowej

Choć choroba nie jest groźna, jej objawy powodują bardzo przykre dolegliwości, które wyłączają z życia na wiele dni i... lubią powracać. Sprawdź, jak skutecznie się z nimi uporać.

Sprawcą opryszczki narządów rodnych jest herpex simplex II (HSV typu II), czyli odmiana tego samego wirusa, który powoduje bolesne „zimno” na ustach. Przenosi się on podczas kontaktów seksualnych. Choć opryszczka narządów płciowych poważnie nie zagraża zdrowiu, często przechodzi w stan przewlekły.

Może powracać nawet kilka razy w roku, znacznie pogarszając jakość życia, nie tylko seksualnego. Lekarze podkreślają, że ten rodzaj opryszczki jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, ale... pacjenci prawie nic o niej nie wiedzą. Ze względu na dość podobne objawy, kobiety często mylą ją np. z grzybicą pochwy. Szacuje się nawet, że wśród zakażonych wirusem osób aż 60 proc. nie wie, że przyczyną dolegliwości jest właśnie opryszczka.

Reklama

Skutek? Chorzy nie podejmują leczenia i zarażają swoich partnerów – wirus może przenosić się również w okresie bezobjawowym. Dlatego warto dowiedzieć się o tej chorobie jak najwięcej – aby uniknąć zachorowania lub skutecznie ją leczyć.

Jak rozpoznać atak wirusa?

■ Jeśli dojdzie do uaktywnienia wirusa HSV-2, zmiany pojawiają się około 4–7 dni po stosunku. Mówimy wtedy o tzw. infekcji pierwotnej, która jest najbardziej bolesna i wymaga najdłuższego leczenia. Pierwsze symptomy opryszczki narządów płciowych to ból, swędzenie i zaczerwienienie okolic miejsc intymnych. Następnie pojawiają się bolesne małe pęcherzyki, które po pęknięciu zlewają się w bolesne wrzody, z których tworzą się strupy. U kobiet zmiany pojawiają się nie tylko na wargach sromowych, lecz także na łechtaczce, w pochwie, na szyjce macicy oraz w okolicach odbytu i na pośladkach.

■ Po infekcji pierwotnej wirus opryszczki przechodzi w stan uśpienia. Ukrywa się w zwojach nerwowych i pozostaje nieaktywny przez okres kilkunastu tygodni lub nawet na stałe. Ale najczęściej reaktywuje się regularnie (u kobiet nawroty opryszczki są częste w czasie miesiączki), a zmiany skórne pojawiają się tam, gdzie wcześniej toczyła się infekcja. Poprzedzone są sygnałami ostrzegawczymi: uczuciem pieczenia, mrowienia, swędzenia. Podczas takich rzutów choroby istnieje największa możliwość zarażenia nią partnera, gdy dojdzie do stosunku.

■ Kobiety są bardziej aniżeli mężczyźni podatne na zakażenie wirusem HSV. Mają większą powierzchnię błony śluzowej narządów płciowych, przez którą wnikają wirusy. Mężczyźni mniej odczuwają dyskomfort związany z objawami zakażenia, toteż mogą nie wiedzieć, że zostali zainfekowani. Zwiększa się przez to ryzyko zakażenia kobiet.

■ Przed zarażeniem chroni używanie prezerwatywy i unikanie przygodnych kontaktów seksualnych.

Kuracja, która powstrzyma infekcję i jej nawroty

■ Nie da się całkowicie wyeliminować z organizmu wirusa powodującego opryszczkę narządów płciowych. Można natomiast skutecznie zahamować jego rozwój. Gdy tylko pojawią się pierwsze dolegliwości, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze leki przeciwwirusowe (należy zastosować je w ciągu 72 godzin od wystąpienia owrzodzeń). Wczesne włączenie leczenia może powstrzymać dalszy wysiew zmian. To także najlepszy sposób na uniknięcie powikłań, a także nawrotów opryszczki.

■ Leczenie opryszczki polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych. Najczęściej lekarze zalecają doustnie preparat Heviran w dawce 400 mg (minimum trzy razy dziennie po jednej tabletce przez 6-7 dni). Kurację powinien przejść także partner osoby zarażonej. Dodatkowo stosuje się leczenie miejscowe maścią z acyklovirem oraz kremem z dodatkiem sterydu (np. Pimafucort – przyspiesza gojenie i znosi uporczywy świąd). Opryszczce narządów rodnych często towarzyszy infekcja grzybicza, która wymaga równoległego leczenia.

■ Bez recepty można kupić preparat zawierający substancję czynną – walacyklowir. Blokuje on enzym potrzebny wirusom opryszczki do wytwarzania DNA. To zaś uniemożliwia ich namnażanie się i rozprzestrzenianie, a przez to ułatwia organizmowi zwalczanie infekcji. Dzięki temu także kolejne ataki choroby są o wiele mniej bolesne i dokuczliwe. Pierwsze efekty działania leków są widoczne po około 24 godzinach od zażycia pierwszej tabletki. Leczenie pierwszego ataku opryszczki narządów płciowych za pomocą walacyklowiru polega na zażywaniu dziennie dwóch tabletek (o dawce 500 mg) przez 10 dni. W leczeniu nawrotów choroby stosuje się jedną tabletkę 500 mg dziennie przez 3-5 dni, a w profilaktyce jedną tabletkę 500 mg dziennie.

■ Ostatnio pojawił się nowy środek łagodzący objawy opryszczki. Specjalny żel Clareva, którego głównym składnikiem są kwasy tłuszczowe, stosuje się na miejsce występowania owrzodzeń. Po jego nałożeniu na błonie śluzowej tworzy się ochronna warstewka. Zabezpiecza ona przed dodatkową infekcją i utrzymuje odpowiednią wilgotność śluzówki. Ponadto łagodzi stan zapalny i pomaga zmniejszyć uczucie mrowienia, swędzenia i szczypania (w ciągu 24 godzin o ponad połowę), a także przyspiesza gojenie się ranek. Niestety, na razie lek jest dostępny tylko za granicą (kosztuje ok. 15 euro).

■ Istnieją czynniki ryzyka (tzw. wyzwalacze), które mogą powodować nawrót opryszczki. Ogólnie rzecz biorąc wszystko, co osłabia odporność (stres, zmęczenie, ekspozycja na zimno lub ciepło) zwiększa ryzyko nowego ataku.

■ W leczeniu opryszczki ważna jest higiena. Chore miejsca powinny być czyste i suche. Pomoże w tym dodawanie do kąpieli nadmanganianu potasu i noszenie przewiewnej bawełnianej bielizny.

3 mity na temat opryszczki

➊ Mit 1: pojawienie się opryszczki płciowej świadczy o zdradzie partnera. Objawy opryszczki mogą bowiem pojawiać się wiele miesięcy, a nawet i lat po pierwszym kontakcie z wirusem.

➋ Mit 2: Można zarazić się przez siadanie na tej samej desce sedesowej. Wirus HSV II jest wrażliwym wirusem, i nie jest w stanie przeżyć poza organizmem żywiciela.

➌ Mit 3: opryszczka ma związek z rakiem szyki macicy. Nie. Opryszczka genitalna nie ma związku z rakiem szyjki macicy. To inny wirus – wirus ludzkich brodawczaków (HPV – Human Papilloma Virus) - jest odpowiedzialny za 70-80% przypadków raka szyjki macicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej