Nowe metody leczenia, które poprawią wzrok

Medycyna rozwija się tak dynamicznie, że metody korekcji wad wzroku są coraz bardziej doskonałe.

Nawet jeśli od dawna nosisz okulary, możesz z nich zrezygnować, wybierając jedną z nowoczesnych metod korekcji wzroku. Odkrycie lasera excimerowego w latach 70. otworzyło nowe możliwości w chirurgii wad wzroku. Od tej pory pojawiają się ciągle nowe technologie. Doskonalone są też metody, które pozwalają przywrócić ostrość widzenia nawet tym osobom, które mają bardzo duże lub skomplikowane wady wzroku.

Bez ograniczeń

Reklama

Nowoczesne zabiegi korekcji wzroku mogą uwolnić cię od noszenia okularów i soczewek kontaktowych raz na zawsze. Od tej pory praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, uprawianie sportu, prowadzenie samochodu nie będą stanowiły już żadnego problemu. Nie będą także denerwowały cię zaparowane szkła, gdy wejdziesz zimą z dworu do ciepłego pomieszczenia.

Koszty

Zabiegi laserowej korekcji wzroku, niestety, nie są refundowane przez NFZ. Można przeprowadzić je tylko w prywatnych klinikach okulistycznych. Ich ceny są dość wysokie, ale ciągle spadają. Ponieważ jednak efekty wystarczają na długie lata, taka inwestycja na pewno staje się opłacalna. Wystarczy policzyć, ile musiałabyś jeszcze wydać, kupując nadal okulary lub soczewki kontaktowe.

„Lifting” rogówki zamiast okularów do czytania

Po 40. roku życia oko zaczyna się w naturalny sposób starzeć. Wtedy właśnie pojawiają się pierwsze kłopoty z wyraźnym widzeniem z bliska. Zaczynasz mieć problem z przeczytaniem gazety czy karty dań w restauracji. By wyraźnie widzieć, odsuwasz kartki jak najdalej od siebie.

Gdy byłaś młodsza, bez problemu przenosiłaś wzrok z przedmiotu położonego dalej na ten, który jest blisko i oba widziałaś wyraźnie. Ale z upływem lat soczewki w gałce ocznej stopniowo twardnieją i stają się mniej elastyczne. Także źrenica staje się mniej czuła na światło. Oko nie pracuje już tak sprawnie jak kiedyś. Traci możliwość swobodnej zmiany kształtu (tzw. akomodacji).

Lekarze nazywają ten proces dalekowzrocznością, starczowzrocznością lub presbiopią. Nie jest to choroba i dotyczy także osób, które nigdy wcześniej nie nosiły okularów i nie miały wady wzroku. Czeka cię więc wizyta u okulisty, który dobierze ci odpowiedniej mocy okulary lub soczewki kontaktowe. Ale możesz również rozważyć nowoczesny zabieg laserowej korekcji wzroku.

Krótki zabieg poprawi widzenie z bliska

Innowacyjną metodą, która pozwoli na pozbycie się okularów do czytania jest zabieg laserowy, np. metodą intraCor. Pozwala na skorygowanie presbiopii do 2,5 D. Aby być do niego zakwalifikowaną, trzeba przejść badania. Zabieg jest bezbolesny. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych.

Za pomocą lasera lekarz robi tylko kilka kolistych nacięć w wewnętrznych warstwach rogówki, co trwa ok. 20 sekund. Pod wpływem tych nacięć rogówka w centrum nieznacznie się uwypukla i nabiera pożądanego kształtu. A to umożliwia ostre widzenie z bliska. Szybkie efekty. Zaraz po zabiegu możesz już czytać bez okularów, a godzinę później wrócić do domu. Koszt zabiegu w prywatnej klinice to ok. 5 tys. zł za jedno oko. By pozbyć się okularów do czytania, na początek wystarczy operacja tylko jednego oka (to ono przejmie dobre widzenie z bliska). Dopiero gdy wada się pogłębi, warto skorygować drugie oko.

Cudowne krople

Na świecie są już dostępne krople, które likwidują problem dalekowzroczności. W Polsce są jeszcze niedostępne. Czekają na rejestrację.

Implant zamiast „grubych” szkieł

Nie zawsze zabieg laserowej korekcji wzroku jest możliwy, np. nie wykonuje się go, gdy wada jest zbyt duża najczęściej (pomiędzy -7 a -23 D) lub gdy towarzyszy jej dodatkowo astygmatyzm. Noszenie okularów jest wówczas bardzo uciążliwe, bo muszą mieć bardzo grube soczewki (nawet specjalnie pocieniane są widoczne i wystają poza oprawkę). Wówczas dobrym rozwiązaniem na stałą poprawę wzroku jest wszczepienie implantu – specjalnej „minibłonki”, czyli tzw. soczewki fakijnej.

Jest to soczewka sztuczna, którą można porównać do soczewki kontaktowej. Jednak zamiast umieszczać ją na oku wszczepiana jest do jego wnętrza na stałe. W razie potrzeby można ją łatwo usunąć. Przed zabiegiem musisz przejść specjalistyczne badania, które zakwalifikują cię do zabiegu. Dzięki nim będzie też można bardzo precyzyjnie dopasować soczewkę do twoich potrzeb.

Pobyt w klinice trwa przeciętnie 2-3 godziny, sam zabieg ok. 20 minut. Czas gojenia się oka wynosi około tygodnia. Cena zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej – 4-6 tys. zł.

Zabieg laserem ... i pozbywasz się na zawsze wady wzroku

Na pozbycie się większości wad – krótko- i dalekowzroczności oraz astygmatyzmu pozwalają nowoczesne zabiegi korekcji laserowej, które wykonywane są na rogówce. Lekarz usuwa jej najcieńszą warstwę i następnie modeluje rogówkę. U krótkowidzów ją spłaszcza, natomiast u dalekowidzów uwypukla, a w przypadku astygmatyzmu – wyrównuje.

Może to zrobić za pomocą różnych metod nowoczesnej korekcji laserowej. Nowoczesny laser femtosekundowy Zabieg przeprowadzony tą metodą gwarantuje doskonałe efekty nawet w przypadku bardzo dużych wad wzroku. Jego zaletą jest również to, że można zoperować dwoje oczu naraz. Nacięcie rogówki jest zaprogramowane przez komputer i wykonywane z dokładnością do tysięcznych części milimetra. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, za pomocą kropli do oczu. Jest bezbolesny, choć u niektórych osób może powodować pewien dyskomfort.

Po zabiegu. Do domu można wrócić już po kilku godzinach. Trzeba jednak co 2 godziny zapuszczać specjalne krople i unikać długiego patrzenia w intensywne źródła światła, np. ekran komputera czy telewizora. Okres rekonwalescencji wynosi ok. dwóch tygodni. Zabieg kosztuje ok. 3500 zł za jedno oko.

Kiedy pora na zabieg

Laserową korekcję wzroku można przeprowadzić u osób, które ukończyły 21 rok życia. Specjaliści zakładają, że wtedy oko przestaje rosnąć. Górna granica wieku to 55 lat.

W pracy bez okularów

Ortosoczewki są dobrym rozwiązaniem, gdy pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie nadmierne wysuszenie oczu utrudnia noszenie zwykłych soczewek.

Metoda ortokorekcji chociaż już znana, ciągle jest doskonalona. Nie wymaga żadnego zabiegu chirurgicznego. W dzień nie musisz nosić ani okularów, ani soczewek kontaktowych, a mimo wszystko dobrze widzisz. Nie przeszkadzają ci więc w pływaniu ani podczas jazdy na nartach.

Dla krótkowidzów z astygmatyzmem

Działanie ortosoczewek polega na czasowej korekcji wzroku. Wystarczy tylko przed snem założyć soczewki. Gdy śpisz, naciskają one na rogówkę i w odpowiedni sposób ją modelują. Rano zdejmujesz je i dobrze widzisz nawet przez 16 godzin. W ten sposób można skorygować krótkowzroczność do -5 D (dioptrii) oraz niewielki astygmatyzm. Po kilku miesiącach regularnego stosowania ortosoczewek efekt dobrego widzenia podczas dnia wydłuża się do 40 godzin. A to już pozwala na zakładanie ich co drugą noc.

Bezpieczne dla oka

Soczewki są wykonane z gazoprzepuszczalnego tworzywa (np. ortoK). Dlatego nawet zamknięte podczas snu oko jest dobrze dotlenione. Proces modelowania rogówki jest odwracalny i nie powoduje specjalnych powikłań. Gdy przestaniemy używać ortosoczewek, rogówka wróci do pierwotnego kształtu i możemy ponownie nosić okulary lub soczewki kontaktowe.

Optometrysta (w prywatnych klinikach okulistycznych) dobierze ortosoczewki po wstępnym badaniu kwalifikacyjnym i dokładnym zdiagnozowaniu wady wzroku. Wykonuje się je na zamówienie, indywidualnie dla każdej osoby. Wystarczają nawet na dwa lata. Potem trzeba wymienić je na nową parę. Kosztują (zależnie od firmy) ok. 2 tys. złotych.

Przeciwwskazania

Ortokorekcji nie zaleca się np. przy schorzeniach oczu takich jak: zaćma, jaskra, w stanach zapalnych powiek, zmianach zwyrodnieniowych rogówki. Nie jest także wskazana dla osób chorych na cukrzycę, reumatyzm.

Zahamują wadę u dzieci

Ortokorekcja jest metodą komfortową, która ma też i inne zalety. Według wielu badań naukowych powstrzymuje rozwój wady wzroku u dzieci. Noszenie tego typu soczewek spowalnia pogłębianie się wady u dzieci i nastolatków, u których wykryto krótkowzroczność. Szczególnie, gdy tę wadę mają też ich rodzice.

Zwiększają bezpieczeństwo

Okulary przeszkadzają dzieciom bardziej niż dorosłym. Utrudniają im zabawy ruchowe, uprawianie sportów, często kłopotliwe stają się nawet podczas zajęć w-f, na których łatwo np. o strącenie i zniszczenie okularów piłką. Tymczasem ortosoczewki mogą nosić nawet małe dzieci, ale najczęściej stosuje się je od 10. roku życia.

Mikrosoczewkowa korekcja wzroku

Ta innowacyjna metoda korekcji wzroku pozwala pozbyć się okularów i soczewek bez konieczności użycia lasera excimerowego, który stosuje się przy innych metodach korekcji wzroku.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza badania kwalifikujące do mikrosoczewkowej korekcji wzroku. Wykonywane są też bezbolesne badania diagnostyczne. Zabieg jest przeznaczony dla osób z krótkowzrocznością od -0,75 D do -10,0 D oraz z astygmatyzmem do 5,0 D. Zabieg trwa kilkadziesiąt sekund. Lekarz podczas zabiegu (Lentivu®) tylko w minimalnym stopniu ingeruje w powierzchnię rogówki. Specjalnym aparatem formuje mikrosoczewkę wewnątrz rogówki, a następnie wykonuje małe nacięcie. Usunięcie fragmentu tkanki z wnętrza rogówki powoduje zmianę jej kształtu i w efekcie korekcję wady wzroku.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Już następnego dnia możesz wrócić do codziennych obowiązków, zrobić makijaż, uczestniczyć w zajęciach sportowych. Cena ok. 3500 zł za jedno oko.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej