Nietrzymanie moczu: Jak leczyć

Ćwiczenia mięśni Kegla, elektrostymulacja czy operacja z użyciem taśm lub lasera?

Najważniejszy jest ten pierwszy krok, czyli wizyta u lekarza. Może to być lekarz rodzinny, który, po zorientowaniu się w sytuacji, pokieruje pacjentkę dalej – do ginekologa lub od razu do urologa.

Nierzadko kobieta odwleka taką wizytę, bo nietrzymanie moczu kojarzy się jej z zaawansowanym wiekiem.

Reklama

Tak tłumaczyła swoją zwłokę w zajęciu się zdrowotnymi kłopotami pani Krystyna (48), która niedawno złożyła mi wizytę.

Wyjaśniłem jej, że to choroba, która może się przydarzyć w każdym wieku, także osobom młodszym. Przyczyny mogą być różne m.in. trudny poród naturalny, obniżenie macicy czy częste infekcje pęcherza.

Lekarz ustali rodzaj schodzenia

Zadaniem lekarza jest ustalenie, jaki rodzaj nietrzymania moczu występuje u konkretnej osoby.

Bo może to być wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowany wyciek podczas napięcia mięśni brzucha np. podczas kaszlu, kichania, ćwiczeń fizycznych, kiedy dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego.

Jednak nie zawsze objawy choroby występują podczas wysiłku. Bywa, że daje ona znać o sobie gwałtownym parciem na pęcherz, nagłą niepowstrzymaną potrzebą oddania moczu, a nawet mimowolnym moczeniem w nocy.

Zdarza się, że utrudnia oddawanie moczu, a zarazem daje się we znaki kombinacją wcześniej wymienionych symptomów. Bez względu na rodzaj kłopotów warto wiedzieć i zapamiętać: ta choroba nie cofnie się sama, natomiast jej dalszy rozwój może doprowadzić do utrudnienia normalnego funkcjonowania, pracy, kontaktów towarzyskich, a w przypadkach zaawansowanych uniemożliwić nawet zwykłe wyjście z domu.

Nietrzymanie moczu można leczyć

Nietrzymanie moczu można leczyć, a w najgorszym razie utrzymać pod kontrolą i umożliwić choremu normalne życie. Sposób leczenia zależy od charakteru samej dolegliwości i stopnia rozwoju choroby. Przy pierwszym stopniu wysiłkowego nietrzymania moczu najczęściej bardzo dobrze się sprawdzają ćwiczenia mięśni dna miednicy (patrz ramka: Ruch to zdrowie).

Mamy też do dyspozycji coraz większy wybór środków farmakologicznych, które stosuje się często z fizjoterapią, czyli gimnastyką leczniczą.

Zwykle ten rodzaj terapii zaleca się przy nadwrażliwości pęcherza lub zaburzeniach w jego unerwieniu. Najważniejsze, by jak najwcześniej rozpocząć leczenie. Tymczasem zdecydowana większość pacjentek zgłasza się średnio po 3 latach borykania się z dolegliwością.

Czasem najlepsza jest operacja

Czasem najlepszym wyjściem jest operacja. Zazwyczaj oznacza założenie pod cewką moczową specjalnych taśm. Jest to wbrew pozorom operacja mało inwazyjna, minimalnie ingerująca w wewnętrzne układy organizmu, bez względu na miejsce i sposób założenia taśm. Są jednak sytuacje, gdy operacja nie wchodzi w grę, a tradycyjne leczenie farmakologiczne także nie bardzo się sprawdza. Wówczas stosuje się zastrzyki substancjami wzmacniającymi wokół cewki moczowej, co hamuje rozwój choroby.

Wykonywane są one w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjentka nie odczuwa dyskomfortu.

Nowa możliwość leczenia

Od niedawna pojawiła się w Polsce nowa możliwość leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu za pomocą lasera. Metodę tę opracował specjalista z Zagrzebia Iwan Fistonicz.

Pierwszym polskim lekarzem, który uzyskał odpowiedni certyfikat i stosuje tę metodę w praktyce jest dr Maciej Rogala z Gold Clinic w Warszawie. Zabieg trwa 15 – 20 minut. Jest wykonywany ambulatoryjnie. Bezpośrednio po nim można wrócić do pracy i do zwykłych zajęć.

Na pełen rezultat czeka się około miesiąca. Przed zabiegiem należy się przebadać u ginekologa. Do wyleczenia z reguły wystarcza jedna wizyta, ale może się zdarzyć, że trzeba będzie ją powtórzyć.

Leczenie laserowe

Laserowe leczenie nietrzymania moczu prowadzone jest tylko w placówkach prywatnych. Jego koszt wynosi około 3 tysięcy złotych. Bywa, że wiek pacjentki oraz zaawansowanie dolegliwości utrudniają samodzielne funkcjonowanie. Wtedy możemy skorzystać z pomocy pielęgniarki urologicznej.

Więcej informacji o tej chorobie i o tym, jak sobie z nią radzić, uzyskamy w każdą pierwszą i ostatnią środę miesiąca pod numerem bezpłatnej infolinii: 800 60 66 68. Od 9.00 do 13.00 dyżuruje pod nim psycholog, a od 16.00 do 20.00 pielęgniarka urologiczna.

Poradnik krok po kroku

Kaszel. Gdy gwałtowny atak kaszlu, kichania czy śmiechu sprawia, że popuszczamy mocz, konieczny jest kontakt z lekarzem i rozpoczęcie terapii. Przy początkach choroby można ją wyleczyć w 3 miesiące. Otyłość. Zwiększa zagrożenie nietrzymaniem moczu. Warto o tym pamiętać, usuwając z jadłospisu tłuszcze zwierzęce i nadmiar cukru. Więcej się też ruszajmy.

Menopauza. W tym okresie na nietrzymanie moczu mogą mieć wpływ zmiany w gospodarce hormonalnej, głównie niedobór estrogenów. Warto porozmawiać na ten temat z ginekologiem.

Mięśniaki. Do nietrzymania moczu przyczyniają się także mięśniaki, kłopoty z odbytem, jelitami.

Tampony. Wiele kobiet z tym problemem stara się zabezpieczyć, stosując zwykłe tampony. Lepiej jest jednak używać specjalnych wkładek anatomicznych (np. Tena Lady).

Używki. Według ostatnich doniesień dolegliwości tej sprzyja palenie papierosów oraz nadmierne picie kawy i spożywanie innych produktów zawierających kofeinę.

Warto wiedzieć

Przed wizytą u lekarza wykonajmy tzw. test podpaskowy. Pomoże on ustalić, na jakim etapie choroby jesteśmy i jak można ją leczyć.

Test podpaskowy. Jeśli przy nietrzymaniu moczu kobiecie potrzebne są jedna lub dwie podpaski dziennie, to na ogół dla pozbycia się dolegliwości wystarczy 10-12 tygodni regularnych ćwiczeń dna miednicy i zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli tych podpasek zużywanych jest więcej, najprawdopodobniej czeka nas leczenie farmakologiczne, elektrostymulacja lub operacja.

Elektrostymulacja. Jest nowoczesnym sposobem wzmacniania mięśni Kegla. Zabieg ten przebiega następująco: pacjentka siada w fotelu podłączonym do urządzenia emitującego impulsy, które regenerują mięśnie.

Taki seans trwa około 20 minut, a w czasie jego trwania odczuwa się tylko lekkie drgania. Zwykle lekarz ordynuje od 8 do 12 takich zabiegów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej