Nieswoiste zapalenie jelit. Objawy i leczenie

Niepokoiły mnie biegunki, krwawienia z układu pokarmowego i bóle podbrzusza. Chudłam coraz bardziej i opadałam z sił.

Zaczęło się w listopadzie 2005 r. Miałam biegunki, krwawienia, byłam wychudzona i coraz słabsza.

Reklama

– Skieruję panią na morfologię krwi i badanie moczu – powiedział lekarz. Okazało się, że mam niski poziom żelaza, wysokie CRP, czyli białko świadczące o stanie zapalnym, oraz leukocyty. W tym czasie żyłam w ciągłym ruchu. Miałam lubianą pracę, dom, dziecko, rodzinę, znajomych. Choroby nie było w planach. Na szczęście trafiłam na kompetentnego lekarza w gabinecie gastroenterologicznym w Gnieźnie.

– Trzeba zrobić badania endoskopowe i histopatologiczne, pod mikroskopem – usłyszałam od niego. Kiedy przyszłam już z wynikami, usłyszałam: – To nieswoiste zapalenie jelit, przewlekła choroba niedająca się kontrolować! Znalazłam się pod opieką Kliniki Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu.

Zażywałam niesterydowe leki przeciwzapalne, sterydowe i zmniejszające odporność. Przez pierwsze pół roku czułam się lepiej i wróciłam do normalnego życia. Ale choroba postępowała, więc trafiłam do szpitala w złym stanie: niedożywiona, z krwawieniami. – To nigdy się nie skończy – traciłam nadzieję.

Nastąpiła poprawa, ale ja nie mogłam zaakceptować swojego stanu zdrowia. – Nie nadążam ze wszystkim – popadałam w rozpacz. Dolegliwości na przemian zmniejszały się i nasilały. – Bolą mnie stawy, nie mogę nic robić... – skarżyłam się. Ale pozbierałam się.

Dzięki wsparciu męża, syna i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna po 9 latach nauczyłam się żyć z chorobą.

Krystyny Goli z Gniezna (45 l.) wysłuchała Iwona Widzyńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej