Nieregularny cykl. Co robić?

Jeśli miesiączki nie pojawiają się w terminie, zbadaj tarczycę i jajniki

Moje miesiączki są nieregularne, a niedawne badania hormonów tarczycy wykazały za niski ich poziom. Na czym polega związek tarczycy z kobiecym cyklem?

Poziom estrogenów zależy od hormonów tarczycy (tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny). Przy niedoczynności tarczyca produkuje ich za mało. Przysadka mózgowa regulująca jej pracę, zwiększa wówczas swoją aktywność, pobudzając jajniki do produkcji estrogenów.

Reklama

Przy nadczynności tarczycy wzrasta zaś wydzielanie estrogenów do krwi, co może wywołać zarówno skracanie się, jak i wydłużanie kobiecego cyklu. Zła praca tarczycy, oprócz nieregularnych miesiączek, może powodować także wiele innych problemów ginekologicznych, a w skrajnym przypadku nawet bezpłodność (jej ryzyko wzrasta przy niedoczynności). Jak najszybciej udaj się do ginekologa endokrynologa. Być może będziesz musiała przyjmować lek regulujący pracę tarczycy.

Mam coraz dłuższe, nawet 40-dniowe cykle i bardziej bolesne miesiączki. Koleżanka twierdzi, że zbyt dużo trenuję  na siłowni. Czy to mogło wpłynąć na mój cykl?

Rzeczywiście, w wyniku przetrenowania organizmu może dojść do zaburzeń wytwarzania dwóch hormonów: gonadotropiny oraz lutropiny (LH). Nie tylko wpływa to na cykl, ale u niektórych pań doprowadza do zaniku miesiączki! Nadmierna utrata tkanki tłuszczowej na rzecz mięśniowej też sprzyja problemom. Tłuszcz w organizmie pełni ważną rolę. Jest nie tylko magazynem energii, ale bierze udział w procesach metabolicznych, w tym także w produkcji estrogenów.

Mam zbyt wysoki poziom prolaktyny. 3 razy przekracza normę! Czy dlatego miesiączki pojawiają się co 21 dni?

Tak. Zbyt wysoki poziom prolaktyny we krwi może sprawić, że miesiączka występuje częściej niż co 25 dni albo rzadziej niż co 33 dni. Stają się skąpe i krótsze, a cykle bywają bezowulacyjne (kobiety z hiperprolaktynemią mają problem z zajściem w ciążę). Prolaktyna to hormon przysadki mózgowej.

Najczęstszą przyczyną jej nadprodukcji jest guz, gruczolak, ale bywa, iż wydziela się nadmiernie w wyniku stresu, wysiłku fizycznego. Zdarza się też, że poziom prolaktyny wzrasta po zażyciu niektórych leków, szczególnie psychotropowych (np. przeciwdepresyjnych). Zbyt wysokie stężenie tego hormonu we krwi należy jak najszybciej obniżyć. Zgłoś się do lekarza z wynikami badań i listą zażywanych leków.

Kilka miesięcy temu zmarł mój mąż. Od tamtej pory nie mam miesiączki. Czy silne przeżycia mogą być tego przyczyną?

Jak najbardziej. Spóźniająca się miesiączka albo wręcz jej zanik mogą być spowodowane stresem. Napięcie emocjonalne wzbudza produkcję hormonów stresu – kortyzolu, spada natomiast wytwarzanie dopaminy i serotoniny, odpowiedzialnych za funkcjonowanie mózgu. To wszystko zakłóca równowagę hormonalną w organizmie i prowadzi do zaburzeń pracy przysadki mózgowej i jajników.

Zaburzenia cyklu mogą pojawiać się po stresie związanym z utratą bliskiej osoby, rozwodem, a nawet wyczerpującą podróżą. Stres może powodować bardzo wiele dolegliwości – od bólu głowy, zaburzeń snu, drżenia kończyn, na kołataniach serca skończywszy. Naucz się technik relaksacyjnych, zadbaj o odpowiednią ilość snu, zatroszcz się o dietę bogatą w składniki odżywcze. Jeśli to nie wystarczy, zgłoś się do psychologa.

Borykam się z nieregularnymi miesiączkami i kłopotami z cerą. Koleżanka zasugerowała, że tak jak ona mogę mieć cysty na jajnikach. Co to za choroba?

Chodzi o zespół policystycznych jajników (PCOS), dotykający aż 15 proc. kobiet. Dochodzi u nich do zaburzenia równowagi hormonów FSH i LH, produkowanych przez przysadkę mózgową. To powoduje, że w jajnikach rośnie liczba pęcherzyków Graafa. Nie dochodzi jednak do owulacji, w związku z czym nie powstaje ciałko żółte.

Poziom progesteronu we krwi nie wzrasta, stąd nieregularne miesiączki. Po pewnym czasie pęcherzyki te zmieniają się w torbielki, czyli cysty (stąd nazwa – jajniki policystyczne). Pęcherzyki produkują dodatkowo androgeny, które przyczyniają się do trądziku. Dużym problemem dla pań z PCOS bywa też nadmierne owłosienie. W leczeniu stosuje się np. pigułę antykoncepcyjną Diane 35 (działa antyandrogenowo).

Nie chcę stosować hormonów. Czy istnieją naturalne metody leczenia zaburzeń cyklu?

Tak, jednak w przypadku choroby tarczycy, gruczolaka przysadki, policystycznych jajników czy innych schorzeń endokrynologicznych picie ziół czy akupunktura mogą tylko wspomagać leczenie hormonalne. Jeśli wyniki badań masz dobre, a problemem są jedynie niezbyt regularne miesiączki, wypróbuj olej z wiesiołka w kapsułkach, regulujący kobiecy cykl.

Warto wiedzieć

Wzrost poziomu cukru we krwi może świadczyć o jajnikach policystycznych.

Zbyt rzadkie miesiączki mogą być skutkiem wyczerpujących treningów.

Nieleczona choroba tarczycy czy PCOS grozi utratą płodności.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również