Niedrożność jelit- czyli skręt kiszek

Niedrożność jelit ze skręceniem często określa się potocznie jako skręt kiszek. Sama niedrożność występuje, gdy treść jelitowa zatrzymuje się w jelitach i nie przesuwa się dalej swobodnie. Przyczyną może być także zatkanie przewodu pokarmowa przez skręcenie się jelita dookoła osi.

Zdjęcie

W późniejszej fazie choroby dochodzi wzdęcie brzucha. /123/RF PICSEL
W późniejszej fazie choroby dochodzi wzdęcie brzucha.
/123/RF PICSEL

Skręt kiszek - zagrożenia

Gdy jelito zostaje zablokowane, treści żołądkowe zaczynają się gromadzić i uciskać. Skręcenie kiszek może dodatkowo uciskać naczynia krwionośne. To zaś prowadzi do niedokrwienia, co w rezultacie często kończy się martwicą jelita.

Objawami są bóle brzucha, które występują okresowo i są intensywne. Charakterystyczne są nudności i wymioty treścią pokarmową oraz treścią jelitową o przykrym zapachu. Pojawia się zatrzymanie gazu i stolca, choć początkowo może pojawić się jeszcze prawidłowe wypróżnienie. W późniejszej fazie choroby dochodzi wzdęcie brzucha. 

Reklama

Przy każdym podejrzeniu niedrożności należy niezwłocznie udać się do lekarza, bo najprawdopodobniej będzie konieczna interwencja chirurgiczna. Przy dłużej trwającej niedrożności pojawia się częstomocz, zaburzenia układu krążenia, a nawet zaburzenia świadomości.

Skręt kiszek - leczenie

W przypadku typowych objawów świadczących, że jest to skręt kiszek, nie wolno podawać środków przeczyszczających, które mogłyby wywołać jeszcze większy nacisk na zablokowane jelito. Nie stosuje się też środków przeciwbólowych i gorących okładów na brzuch. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli podejrzewamy bóle brzucha z przejedzenia, to również nie należy tego bagatelizować, bo mogła zostać wywołana niedrożność.

Interwencja chirurgiczna polega na odblokowaniu jelita poprzez odessanie treści lub usunięcie ciała obcego. Przy skręcie kiszek należy uwolnić pętlę i ewentualnie wykonać plastykę powłok układu pokarmowego. Gdy wystąpi częściowa martwicy, należy takie fragmenty wyciąć i zespolić jelita.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej