Niedotlenienie mózgu. Nie bagatelizuj zawrotów głowy i silnego osłabienia

Niedotlenienie mózgu może być spowodowane chorobą serca, a także zakłóconym przepływem krwi przez tętnice szyjne. Ryzyko wzrasta u chorych na miażdżycę.

Reklama

Do pięćdziesiątki Grażyna nie miała żadnych problemów z sercem. Zawsze, gdy szli razem z mężem, pozostawiała go w tyle. W pracy mogła bez problemu zostawać po godzinach, a gdy opiekowała się wnukiem, miała jeszcze więcej energii niż kiedyś.

Sytuacja zmieniła się jednak w ostatnich miesiącach. Grażyna często odczuwała spadki energii, zaczęła też ziewać, choć wysypiała się jak zwykle. Pewnej soboty, gdy wybrała się z ukochanym wnuczkiem na zakupy i do kina, poczuła się naprawdę kiepsko, a po powrocie do domu natychmiast musiała się położyć.

– Kochanie, może masz problem z ciśnieniem? – zaniepokoił się mąż Tadeusz. – Idź do lekarza, bo jeszcze zemdlejesz... – panikował. Internista w przychodni nie zbagatelizował objawów pacjentki. Osłuchał jej serce i obejrzał spojówki oczu, wargi i paznokcie. Były blade.

– Z pewnością ma pani anemię – powiedział. Od razu wypisał plik skierowań na badania. Grażyna powinna zrobić EKG i oznaczyć hemoglobinę i żelazo we krwi, a ponadto parametry wątrobowe i przeciwciała boreliozy (osłabienie może wskazywać np. na zapalenie wątroby lub chorobę przenoszoną przez kleszcze).

Okazało się jednak, że, oprócz niewielkiej niedokrwistości, wyniki były prawidłowe

Pacjentka nadal jednak czuła się, jakby zwykłe czynności przekraczały jej siły. Skarżyła się też na coraz bardziej dokuczliwe zawroty głowy. – Potrzebne jest jeszcze badanie przepływu krwi przez pani tętnice szyjne – stwierdził doktor.

– Proste i nieinwazyjne badanie ultrasonograficzne zwane dopplerem może być punktem zwrotnym w diagnostyce wielu zaburzeń. Najważniejsze jest wykluczenie niedokrwienia mózgu, związanego z niedrożnymi tętnicami szyjnymi. Jego skutkiem może być udar.

Doppler rzeczywiście wykazał u pacjentki złogi miażdżycowe w tętnicy szyjnej. Skierowano ją na zabieg udrażniania, po którym poczuła się znacznie lepiej.

Jakie wskazówki dostała od lekarza?

By uniknąć gromadzenia się złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zażywaj leki obniżające jego stężenie – statyny. Dzięki leczeniu można nawet usunąć blaszki miażdżycowe, zwiększające ryzyko zawału czy udaru.

Zmień dietę. Unikaj tłuszczów zwierzęcych i słodyczy. Powinnaś spożywać dużo warzyw, nawet 5 razy dziennie (jedną porcję może stanowić świeżo wyciskany sok).

Zgłaszaj się na USG tętnic i kontroluj cholesterol raz w roku.

PAMIĘTAJ! Warto przy każdej okazji dotleniać organizm, wykonując głębokie wdechy przeponą. Zalecane są też energiczne spacery oraz techniki wschodnie. Ćwiczyć warto na świeżym powietrzu.

Jak udrożnić tętnicę?

Stosuje się metodę klasyczną, polegającą na rozcięciu tętnicy i wyłuskaniu z niej niebezpiecznych blaszek miażdżycowych. Zabiegi tego typu zaleca się pacjentom ze zdiagnozowanymi zmianami zakrzepowymi, zagrożonym zatorem naczyń.

Coraz częściej przeprowadza się zabiegi wewnątrznaczyniowe. Są one mniej inwazyjne i nie wymagają rozcinania tkanek i usypiania chorej osoby. Przez tętnicę ramienną czy udową wprowadza się do układu krążenia stent z tworzywa sztucznego.

Metodę tę wykorzystuje się przede wszystkim u starszych osób, a także u pacjentów obciążonych chorobami przewlekłymi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej