​Niedokrwistość - przyczyny i objawy anemii

Niedokrwistość może mieć wiele przyczyn, może pojawić się w każdym wieku. Nie wolno jej bagatelizować jako następstwa złej diety - zdarza się anemia tak zaawansowana, że zagraża życiu chorego.

Zdjęcie

Nie możemy bagatelizować anemii /123/RF PICSEL
Nie możemy bagatelizować anemii
/123/RF PICSEL

Niedokrwistość - przyczyny i rodzaje

Niedokrwistość (anemia) to choroba charakteryzująca się niedoborem erytrocytów (czerwonych krwinek) i hemoglobiny (białka wiążącego tlen) we krwi. Występuje około stu różnych rodzajów niedokrwistości. Najczęściej spotyka się anemię spowodowaną niedoborem żelaza - organizmowi brakuje składników do produkcji czerwonych krwinek. Obok żelaza są to witaminy z grupy B i kwas foliowy. 

Na takie rodzaje niedokrwistości cierpią osoby z chorobami układu pokarmowego, często kobiety w ciąży, karmiące, odczuwające efekty obfitych miesiączek. Przyczyną może także być nieprawidłowa dieta (np. przy odchudzaniu), alkohol, niektóre leki.

Reklama

Dość częsta jest także niedokrwistość z powodu utraty krwi np. po urazach, zabiegach chirurgicznych, krwotokach (szczególnie wewnętrznych trudnych do zlokalizowania). Zaburzenia w pracy szpiku kostnego lub inne, przewlekłe choroby, także wrodzone to kolejne możliwe przyczyny anemii.

Niedokrwistość - objawy

Niedokrwistość obok obniżonych wartości parametrów kwi (najważniejsze to stężenie hemoglobiny, ilość czerwonych krwinek, poziom hematokrytu) daje także inne widoczne objawy. Większość z nich wiąże się z niedotlenieniem organizmu i jest charakterystyczna dla różnych rodzajów niedokrwistości:

- bladość skóry i błon śluzowych, podkrążone oczy, łamliwość włosów i paznokci

- osłabienie i zmęczenie

- podatność na infekcje

- wychłodzenie

- zawroty i bóle, głowy, szumy w uszach

- przyspieszona akcja serca.

Niedokrwistość - diagnoza i leczenie

Niedokrwistość można zauważyć analizując wyniki morfologii krwi - sporo parametrów jest pomocnych przy diagnozowaniu anemii, jednak dopiero dodatkowe badania pozwolą prawidłowo określić jej przyczyny. 

Nie wolno bez nadzoru lekarza przyjmować preparatów żelaza, gdyż może to zaburzyć wyniki badań i utrudnić prawidłową diagnozę - niezbędne okazać się mogą konsultacje u specjalisty np. ginekologa, gastroenterologa, hematologa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej