Niedoczynność tarczycy jest groźna

Niedoczynność jest groźna! Zaburza pracę układu hormonalnego, nerwowego i pokarmowego. Skutkami mogą być miażdżyca, niepłodność, osteoporoza.

Mąż Agnieszki szykował niespodziankę – wypad na czerwcowy weekend w góry. Miało być tak romantycznie...

Reklama

Żona jednak nawet nie chciała rozmawiać o wyjeździe, tłumacząc się zmęczeniem. Rzeczywiście od paru tygodni jej samopoczucie wyraźnie się pogorszyło.

Pobolewały ją mięśnie, budziła się ze spuchniętymi powiekami, niewyspana, bez energii. Zawsze była pogodna, a teraz ogarniały ją depresyjne myśli. Trudno jej było na czymkolwiek się skupić. Dotkliwie odczuwała zmiany temperatur, wciąż dygotała z zimna, choć mężowi i koleżankom było gorąco. Martwił ją też własny wygląd – chociaż dbała o siebie, jej skóra była sucha, miejscami nawet szorstka, skłonna do rogowacenia.

Lekarz rodzinny potraktował sprawę poważniej, niż sądziła. Od razu zbadał szyję pacjentki, stwierdzając wyraźne powiększenie tarczycy. Agnieszka dostała skierowania na badanie krwi na TSH, a także stężenie dwóch hormonów tarczycowych – trójjodotyroniny T3 i tyroksyny T4.

Wyniki odbiegały od normy – poziom TSH był za wysoki, natomiast pozostałe wartości, T3 i T4 – za niskie. Stężenie przeciwciał tarczycowych tylko nieznacznie przekraczało normę. Internista skierował pacjentkę na USG, pozwalające nie tylko ocenić wielkość gruczołu, ale wykryć ewentualne guzki czy torbiele. Badanie ich nie wykazało, ale u Agnieszki stwierdzono stan zapalny i niedoczynność tarczycy.

– Proces zapalny może być wywołany wadliwą pracą układu immunologicznego (choroba Hashimoto). Zaburzenia mogą być również skutkiem zażywania niektórych leków, np. zawierających jod. Problem w tym, że wyraźne objawy niedoczynności, np. tycie, stany depresyjne, wypadanie włosów, pojawiają się jedynie u 30 procent chorych.

Ważne więc, by przy każdym pogorszeniu samopoczucia, senności zgłosić się do lekarza i zrobić badania. Agnieszka dostała od internisty receptę na leki hormonalne (tyroksynę – syntetyczny hormon tarczycy). Poprawę nastroju odczuła już po dwóch tygodniach zażywania tabletek. Jakie wskazówki dostała od lekarza?

Pamiętaj, że leki hormonalne trzeba zażywać regularnie i nie wolno ich odstawić na własną rękę. Hormony tarczycy będziesz musiała brać do końca życia.

Zadbaj o dietę zalecaną w przypadku niedoczynności (powinnaś dostać od lekarza szczegółowe zalecenia, zwłaszcza dotyczące spożywania produktów zawierających jod). Ogranicz również ilość pokarmów powodujących pogarszanie wchłaniania leków (syntetycznej tyroksyny), np. dużej ilości warzyw czy pieczywa z ziarnami.

Dlaczego trzeba się leczyć?

Zbyt leniwie pracująca tarczyca prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu innych narządów. Jednym z nich jest nadmiar wytwarzanej przez przysadkę prolaktyny (częsta przyczyna niepłodności u kobiet).

Skutkiem zaniedbanej niedoczynności, np. odstawienia leków, może być też schorzenie układu krążenia, a nawet zawał. Niedoczynność sprzyja bowiem odkładaniu się złego cholesterolu w tętnicach wieńcowych.

Zdrowa tarczyca jest również ważna dla układu kostnego. Spowolniony metabolizm sprzyja zaburzeniom w pracy hormonów płciowych (niedobór estrogenów wiąże się z utratą gęstości kości).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również