Nie radzę sobie z alergią!

Dokucza mi teraz nieustający katar. Mam opuchnięte, załzawione oczy. Ciągle pokasłuję i duszę się - skarży się 39-letnia Renata Lec z Elbląga.

Kiedy tylko zaczęła się wiosna, pogorszyło się moje zdrowie. Swędzą mnie oczy i nos. Z nosa leje się katar, oczy łzawią, dokucza kaszel. Wprawdzie biorę leki, które polecił mi aptekarz, ale z trudem udaje mi się przetrwać dzień. Wybrałam się więc do lekarza w przychodni.

Reklama

– Oczy mam już czerwone jak królik – poskarżyłam się. – To zapewne alergia na pyłki drzew lub traw. – Ale ja do tej pory nie byłam uczulona... – zdziwiłam się. – Alergia może wystąpić nawet po 50. roku życia. Skieruję więc panią do alergologa.

Kiedy się zjawiłam w poradni alergologicznej, specjalista odpytał mnie, jakie i kiedy mam dolegliwości. – Skąd się one wzięły właśnie u mnie? – spytałam. – Widocznie ma pani słabszy układ odpornościowy. Traktuje on pyłki jak chorobotwórcze drobnoustroje. Wytwarza przeciwko nim przeciwciała (immunoglobuliny IgE). Zwalczają one obce ciała zagrażające zdrowiu.

– Czy wszyscy alergicy cierpią dopiero teraz, na wiosnę? – Skądże! Objawy mogą pojawić się już w połowie lutego; gdy zaczyna się okres pylenia. Od lutego do połowy maja pylą drzewa liściaste, od połowy maja do końca maja – drzewa iglaste, od czerwca do połowy lipca – trawy i zboża, a od połowy lipca do końca września – chwasty.

- Co mam teraz zrobić? – Trzeba ustalić, na co jest pani uczulona za pomocą testów skórnych i badań krwi. Proszę przyjmować leki antyhistaminowe, które blokują reakcje alergiczne. – Słyszałam o szczepionkach odczulających. – Dajemy wtedy coraz większe dawki alergenu. Najpierw co dwa tygodnie, potem co 4-5 tygodni. Taka terapia trwa 2-5 lat.

– Ale ja boję się zastrzyków! Nie ma innego sposobu? – Jest. Alergen można także podawać donosowo, doust nie lub podjęzykowo.W tym roku już za późno odczulanie. Zacznę je dopiero zimą. Na razie zażywam więc leki, które przepisał mi lekarz.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Bella Relaks
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej