Nie możesz pozbyć się bólu w dole pleców? Idź do urologa! To może być torbiel!

Torbiele nerek to wypełnione płynem przestrzenie tworzące się w obrębie miąższu nerki. Mogą one mieć różną wielkość (od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów średnicy). Nie ma reguły, jeśli chodzi o ich ilość w nerce. Torbiele występują nawet u co trzeciego dorosłego, ale większość nie ma o tym pojęcia, gdyż przestrzenie są niewielkie i nie dają żadnych objawów.

Dopiero gdy torbiel rozrośnie się do średnicy większej niż centymetr, mogą pojawić się bóle w okolicy lędźwiowej, kłucie w boku, ucisk w brzuchu. Dodatkowo przestrzenie te mogą z wiekiem się powiększać, przez co dolegliwości będą się nasilać. Może też dojść do zakażenia torbieli, wtedy pojawi się również gorączka.

Kiedy operacja jest konieczna?

Chorobę najczęściej potwierdza badanie USG. Zdarza się, że urolog zleci dodatkową diagnostykę, np. tomografię komputerową. Jest wskazana, jeśli istnieją wątpliwości, czy zmiana w nerce to torbiel czy też nowotwór.

Reklama

Jeżeli torbiel w nerce jest na tyle mała, że nie powoduje dolegliwości, zwykle nic się z nią nie robi, poza wykonaniem badania raz w roku. Ale w sytuacji, gdy daje jakieś objawy lub uciska narządy sąsiadujące z nerką, jest przeprowadzany zabieg sklerotyzacji.

Polega on na wprowadzeniu igły do torbieli – opróżnieniu jej z płynu oraz wstrzyknięciu substancji, która ułatwia zrośnięcie torbieli. Niestety, zabieg nie zawsze jest skuteczny. Zdarza się, że część torbieli nie reaguje na preparat lub odnawia się.

Najczęstsze objawy

Wielotorbielowatość objawia się m.in. częstym oddawaniem moczu, osłabieniem organizmu, pogorszeniem kondycji fizycznej, przyspieszeniem rytmu bicia serca i nadciśnieniem tętniczym.

W przypadku wystąpienia wielotorbielowatości nerka staje się większa, co może być widoczne nawet jako powiększenie obwodu brzucha chorego. Wczesne wykrycie choroby pozwala zacząć terapię, która może uchronić narząd przed trwałym uszkodzeniem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Twoje Imperium
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej