Nie mogę ruszać ręką. Czy to rwa ramienna?

Nagle pojawia się silny ból, który promieniuje do karku i ramienia.

Reklama

Pani Beata zgłosiła się z bolącym barkiem. Dolegliwości wystąpiły rano, po przebudzeniu.

– Chyba źle spałam – skarżyła się. – Pewnie w nocy przygniotłam sobie rękę, bo jest trochę zdrętwiała i niesprawna. Czuję też mrowienie i jakby pieczenie. Upewniłem się, że kilka miesięcy wcześniej stwierdziłem zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie i skierowałem pacjentkę na rehabilitację. Moje przypuszczenia potwierdził lekarz rehabilitacji medycznej i zalecił zabiegi i ćwiczenia.

– Wszystko wskazuje na to, że to rwa ramienna, którą nazywamy również rwą barkową. – To coś nowego, bo nie miałam takich dolegliwości – zdziwiła się pacjentka. - Niezupełnie – powiedziałem. – Rwę barkową często powodują zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które pani już miała. – Ale teraz mam inne bóle – upierała się pani Beata. – Te objawy to skutek ucisku na korzenie nerwowe.

– Czy są także inne przyczyny? – dopytywała się. – Np. ciężki wysiłek fizyczny, który powoduje zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa. A także jednostajne ruchy, które wykonują np. ludzie pracujący przy taśmie produkcyjnej. Kolejna to przepukliny i tzw. wypukliny w szyjnym i piersiowym odcinku kręgosłupa.

Zanik krążków międzykręgowych i procesy degeneracyjne często następują z wiekiem

– Może przyczyną jest osłabienie kości związane z menopauzą... – przypuszczała pani Beata. – Spadek hormonów w okresie menopauzy, który niekorzystnie wpływa na tkankę kostną, urazy i stany zapalne stawów rzadko jest przyczyną rwy.

– Jakie przewiduje pan leczenie? – spytała. – Dam pani leki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie – powiedziałem. – Skieruję też do rehabilitanta, który zapewne zleci noszenie przez jakiś czas kołnierza ortopedycznego i zabiegi. Gdy ból ustąpi, zacznie pani tzw. ćwiczenia izometryczne wzmacniające mięśnie szyi, kręgosłupa i korygujące postawę.

– A jakie będę miała zabiegi? – zapytała chora. – Leczenie ciepłem, prądy diadynamiczne, laseroterapię, jonoforezę. A także laser, krioterapię, światło bioptron i ciepłe okłady z parafiny – wyjaśniłem. – I to wystarczy? – upewniała się pacjentka. – Tak sądzę – potwierdziłem. – Ale proszę unikać ciężkich prac, długiej jazdy samochodem i gwałtownych ruchów głową. Dbać o prawidłową postawę podczas chodzenia, siedzenia i spania. Głowę trzymać wysoko, łopatki ściągać do tyłu i wciągać brzuch. Spać trzeba na niewielkiej poduszce i niezbyt miękkim materacu. Jeśli to nie pomoże, rozważymy interwencję chirurgiczną.

Zmiany w barku

Rwa Ramienna (barkowa) jest zaburzeniem neurologicznym. Powoduje ją ucisk na korzenie unerwiające bark przez krążki międzykręgowe w kręgosłupie szyjnym lub kości i chrząstki stawu barkowego. Skutkiem jest mrowienie, pieczenie i niedowład.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej