Najczęstsze dolegliwości kręgosłupa

Jak rusztowanie utrzymuje całe ciało. Robimy mu krzywdę, gdy za dużo siedzimy. A to kręgosłup obciąża, powoduje niekorzystne zmiany, osłabia mięśnie. Połowa z nas cierpi z tego powodu. Oto najczęstsze dolegliwości.

Zwyrodnienia

Przyczyną jest brak ruchu i utrzymywanie ciała w jednej pozycji. Kręgi naciskają wtedy nawzajem na siebie i odkształcają się. Zanika płyn maziowy, naturalne smarowidło dla stawów, w wyniku czego powstają mikrourazy.

Najpierw trzeba ustalić, gdzie są zwyrodnienia (w kręgach szyjnych, piersiowych czy lędźwiowych). Następnie fizjoterapeuta nauczy nas wykonywać ćwiczenia, które rozruszają „zasiedziałe” kręgi i wzmocnią otaczające je mięśnie. Pomagają też ciepłe okłady i masaże.

Reklama

Dyskopatia

Polega na wysunięciu jądra miażdżystego, centralnej części krążka międzykręgowego. Powstaje przepuklina uciskająca nerwy i rdzeń kręgowy. Tak się dzieje podczas gwałtownego ruchu, dźwigania, przy nadwadze, słabych mięśniach brzucha i wadzie postawy. Ból utrudnia poruszanie.

Jeśli nie mamy czucia w nogach, trzeba pozostać w bezruchu i wezwać pogotowie. Gdy „tylko” bolą plecy, pomogą leki przeciwbólowe. Nieleczona dyskopatia się pogłębia, więc konieczna jest rehabilitacja. Możliwe są też operacje.

Nowe metody leczenia (refundowane przez NFZ) to precyzyjne zabiegi, np. za pomocą mikroendoskopu (MED), rozgrzanej elektrody (IDET) lub promieni lasera (PLDD). Wybór zabiegu zależy od zaawansowania choroby.

Rwa kulszowa

Chorobę tę powoduje ucisk na tzw. nerw kulszowy wychodzący z rdzenia kręgowego na wysokości bioder i biegnący w dół, wzdłuż nogi do stopy. Uciska na niego przepuklina jądra miażdżystego, powstała w dolnej części kręgosłupa lub zwyrodnienie.

Ból jest ostry, czujemy mrowienie, drętwienie nogi, nawet bezwładność. Przyjmuje się wówczas leki (doustne, w zastrzykach) przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające napięcie mięśni. Pomaga też wmasowywanie w chore miejsce przeciwbólowych i przeciwzapalnych maści.

Podstawą terapii jest jednak ustalenie, co nań naciska, i usunięcie przyczyny (odciążenie nerwu kulszowego). Wskazane są też ćwiczenia rozluźniające kręgosłup i zwiększające przestrzenie międzykręgowe.

Zgłoś się jak najszybciej do lekarza, gdy:

1. Ból kręgosłupa uniemożliwia oddychanie;

2. Silne dolegliwości utrzymują się kilka godzin i nie mijają po zażyciu leków przeciwbólowych;

3. Tracisz czucie w rę kach lub w nogach;

4. Masz problem z odda niem moczu i wypróżnieniem.

Lekarz zleci ci wtedy bada nia: RTG, rezonans i tomografię komputerową (np. w celu rozpoznania przepukliny).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej