Najczęstsze choroby tarczycy

Choroby tarczycy często nie zauważamy lub lekceważymy jej objawy. Dolegliwości te dotykają częściej kobiet i są zwykle związane z nieprawidłowym funkcjonowanie układu hormonalnego, niekiedy mają charakter autoimmunologiczny.

Zdjęcie

USG tarczycy pozwoli ocenić stan narządu /123/RF PICSEL
USG tarczycy pozwoli ocenić stan narządu
/123/RF PICSEL

Choroby tarczycy - nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy spowodowana jest zwiększonym wydzielaniem hormonów tarczycy. Objawy zwykle zależą od wieku chorego a nie bezpośrednio od poziomów hormonów (T4 i T3) - dzieci chorują dużo rzadziej, zdecydowanie częściej jest to kobieca choroba. 

Hormony tarczycowe wpływają na przemianę materii, pracę układu pokarmowego, serca, mięśni oraz układu nerwowego. Przyczyną tej choroby tarczycy są najczęściej wole guzowate nadczynne i choroba Gravesa-Basedowa o podłożu immunologicznym.

Reklama

Choroby tarczycy - niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy polega na niedostatecznym wytwarzaniu hormonów. W badaniach laboratoryjnych objawia się obniżonym stężeniem wolnej tyroksyny (FT4)  i podwyższonym stężeniem TSH. Częściej występuje utajona forma tej choroby tarczycy, nie dająca widocznych objawów. 

Jest chorobą przewlekłą, często utrzymującą się przez całe życie. Przyczyny mogą być genetyczne, związane z nowotworami lub zapaleniami przysadki i podwzgórza. Często przyczyną tej choroby tarczycy są zapalenia o różnym podłożu np. choroba Hashimoto.

Inne choroby tarczycy:

- nowotwory tarczycy różnego rodzaju

- łagodne guzki (wole guzkowate) tarczycy

- powiększenia tarczycy - wole

- zapalenia tarczycy, także o charakterze autoimmunologicznym.

Choroby tarczycy - niepokojące objawy

O nieprawidłowej pracy tarczycy mogą świadczyć nie tylko jej widoczne powiększenia. Inne częste objawy, zależące od rodzaju schorzenia, to m. in:

- bezsenność i zmęczenie

- trudności w koncentracji i kłopoty z pamięcią

- utrata lub przyrost wagi

- biegunki lub zaparcia

- wysuszona blada skóra, rogowacenie naskórka, wypadanie włosów

- nadmierna potliwość lub uczucie marznięcia

- nieregularne miesiączki.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej