Naddziąślak do usunięcia

W drugim trymestrze ciąży na łuku zębowym górnego dziąsła pojawił się u mnie spory guzek. Stomatolog twierdzi, że to naddziąślak. Podobno usuwa się go po rozwiązaniu, ponieważ wycięcie w trakcie ciąży sprzyja nawrotom. Czy można się go pozbyć inaczej? Wanda z Krakowa


Proszę się nie martwić. Najprawdopodobniej zmiana na Pani dziąśle nie jest „naddziąślakiem” lecz podobną do niego zmianą. Nosi ona nazwę guza ciążowego lub HT (ang. Hormonal tumor) i pojawia się zwykle w I trymestrze ciąży, co jest związane z zaburzeniami hormonalnymi tego okresu (rozrost naczyń krwionośnych pod wpływem nadmiaru estrogenu i progesteronu).

Ja właśnie miałam na dziąśle taką zmianę. Choć wyrastający spomiędzy zębów guzek wygląda groź- nie – jest mocno zaczerwieniony, ma kalafiorowaty kształt i potrafi osiągnąć spore rozmiary – jest to niegroźny rozrost dziąsła. 

Reklama

Najczęściej zostawia się go w spokoju, chyba że silnie krwawi podczas mycia zębów lub przeszkadza w jedzeniu (urazy podczas jedzenia mogą wywoływać krwawienia, a te prowadzić do wtórnej anemii). Wtedy usuwa się go chirurgicznie, za pomocą lasera lub krioterapii. U mnie guzek wchłonął się sam po porodzie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również