Na czym polega laparotomia i kiedy się ją wykonuje?

Laparotomia jest wykorzystywana w chirurgii. Jest to operacja polegająca na otwarciu jamy brzusznej poprzez przecięcie powłoki skórnej, mięśni oraz otrzewnej.

 

Jak przeprowadzana jest laparotomia?

Laparotomia przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zależnie od rodzaju operacji wykorzystuje się różne rodzaje cięcia:

Reklama

- cięcie pośrodkowe górne (od wyrostka mieczykowatego do pępka)

- cięcie pośrodkowe dolne (od pępka do spojenia łonowego)

- cięcie przezprostne prawe i lewe (przez mięśnie proste brzucha z jednej ze stron)

- cięcie przyprostne prawe i lewe (od torebek mięśni prostych)

- cięcie poprzeczne Kochera i Pfanensteila.

Pośrodkowe dają najlepszy wgląd, zaś przeprostne stosuje się, w przypadku gdy zmiana zlokalizowana została już wcześniej. Można również zastosować różne kombinacje poszczególnych nacięć. Jest to metoda inwazyjna i po takiej operacji powstaje blizna, która może być przyczyną powstania przepukliny pooperacyjnej. Dlatego coraz częściej, jeśli jest to możliwe, stosuje się zabieg laparoskopii.

 

Kiedy wykorzystywana jest laparotomia?

Laparotomia wykorzystywana jest w klasycznej operacji chirurgicznej. Zastosowanie tej metody jest bardzo szerokie i często wykorzystywane na bloku operacyjnym. Laparotomia stosowana jest przy leczeniu schorzeń układu trawiennego (zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego, nowotwór jelita grubego). Często tego typu operacje są przeprowadzane u pacjentów z wypadków, u których występują wewnętrzne krwotoki. Zabiegi drogą brzuszną wykorzystuje się również w ginekologii: przy konieczności usunięcia macicy i przydatków, przy endometriozie oraz w przypadku ciąży pozamacicznej.

Oprócz wykonania operacji chirurgicznej laparotomia wykonywana jest także w celach diagnostycznych (l. zwiadowcza).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej