Na czym polega badanie per rectum?

Od pewnego czasu po wypróżnieniu na papierze toaletowym widzę krew, czasem też w sedesie. Lekarz wysłał mnie na badanie krwi utajonej w kale i zaproponował badanie per rectum. Czy powinnam się zgodzić? Słyszałam, że jest nieprzyjemne, a ja mam tylko hemoroidy. Ilona z Gdyni

Występowanie hemoroidów nie zdejmuje z lekarza konieczności wykluczenia innych schorzeń mających podobne objawy. Np. badanie na obecność krwi utajonej w kale to istotny element profilaktyki nowotworów jelita grubego.

Nato miast badanie per rectum, czyli przez odbyt, pozwala ocenić stan odbytu, jego śluzówki i kanału, od bytnicy, a także narzą dów z nią sąsiadujących, takich jak jelito kręte, jelito ślepe z wyrostkiem robaczkowym, doły kulszowo-odbytnicze, dolna pęt la esicy.

Reklama

Wielu pacjen tów uznaje je za krępujące, proszę jednak pamiętać, że dla lekarza to rutyna. Pacjent leży na boku lub klęczy. Lekarz najpierw ogląda okolicę odbytu przy dobrym oświetleniu, a potem powoli wprowadza palec (na ręce ma lateksową rękawiczkę) do odbytnicy na 7–8 cm. Na różnej głębokości zakreśla nim koło, badając jej ściany. Przed badaniem warto zrobić lewatywę.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej