Na co zwracać uwagę zażywając antybiotyk?

1. Nigdy nie bierz antybiotyku na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Nie łykaj też leku, który pozostał po poprzedniej, nawet podobnej chorobie.

Reklama

2. Przyjmuj lekarstwo na godzinę przed jedzeniem albo dwie po nim. Posiłki zmniejszają przyswajanie antybiotyku.

3. Lekarstwa łykaj z zegarkiem w ręku. Jeżeli spóźnisz się nie więcej niż godzinę, zażyj lek, a następną dawkę zgodnie z wcześniej wyznaczoną porą. Gdy przerwa będzie dłuższa, omiń jedną dawkę. Nigdy nie bierz podwójnej porcji.

4. Nie popijaj leku sokami cytrusowymi, mlekiem ani napojami mlecznymi. Mleko i jego przetwory (kefir, jogurt, sery) mają dużo wapnia, utrudniającego wchłanianie leku. Najlepiej popij preparat dużą ilością niegazowanej wody z małą zawartością soli mineralnych.

5. Odstaw preparaty żelaza, wapnia oraz leki stosowane w nadkwaśności żołądka. Nie przyjmuj żadnych witamin, sięgnij po nie po zakończeniu kuracji.

6. Nie przerywaj kuracji. Zwykle do zniszczenia bakterii potrzeba ok. 5 dni (dlatego u maluchów nie stosuje się antybiotyków trzydniowych). Jeśli zbyt szybko odstawisz anybiotyk, może dojść do nawrotu zakażenia lub powikłań.

7. Antybiotyki warto przyjmować razem ze środkami zawierającymi bakterie probiotyczne, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Preparaty zawierające żywe kultury bakterii kwasu mlekowego bierze się po ostatniej dawce antybiotyku.

8. Nie rozgryzaj leków. Tabletki, które połykasz, powinny same rozpuścić się w żołądku. Jeżeli nie jesteś w stanie połknąć leku, poproś o czopki. Warto przy tym wiedzieć, że preparaty w czopkach działają mocniej i szybciej.

REK

Dzieci pod szczególną ochroną

Gdy maluch zwymiotuje po przyjęciu lekarstwa, skontaktuj się z pediatrą, bo jest to sygnał, że nie toleruje danego leku i trzeba go wymienić.

Jeśli po podaniu antybiotyku pojawi się u dziecka wysypka, pokrzywka, obrzęk, oznacza to uczulenie na dany lek – wzywaj lekarza.

Niemowlętom po szóstym miesiącu życia lekarz najczęściej przepisuje antybiotyki doustne. Gdy dziecko jest bardzo małe i choruje ciężko, lepiej podać mu lek dożylny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej