Na co choruje tarczyca?

Hormony wydzielane przez ten gruczoł wpływają na wzrost i rozwój umysłowy, sterują przemianą materii, dojrzewaniem układu nerwowego i kostnego. Ale do czasu.

Reklama

Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych i łączącego je mostka. Jej pracą steruje hormon TSH, wydzielany przez przysadkę mózgową. Sama tarczyca wytwarza trzy hormony: tyroksynę T4, trójjodotyro ninę T3 oraz kalcytoninę.

I to one pełnią tak wiele ważnych funkcji życiowych, m.in. decydują o naszym nastroju, wadze ciała, wyglądzie, zdol ności percepcji. Ale niekiedy mechanizmy zawodzą i po jawiają się problemy. Do najczęstszych schorzeń należą nadczynność i niedoczynność tarczycy. Każde z nich wywołuje inne objawy, a tak że skutki.

Podstawowe różnice

Osoba dotknięta nadczynnością jest niespokojna i nadpobudliwa, stale się poci. Odczuwa kołatanie serca i chudnie, mimo że zjada więcej. Mogą też pojawić się zaburzenia miesiączkowania i biegunki.

Z kolei niedobór hormonów, który cechuje niedoczynność, objawia się przyrostem wagi ciała i stałym uczuciem zimna. Kobiety uskarżają się na su chą skórę, łamliwe paznokcie, chrypkę i zaparcia.

U młodych pań ta dolegliwość może spowodować niepłodność. Do rzadszych schorzeń gruczołu należą ostre albo przewlekłe stany za palne (w tym z autoagresji), torbiele oraz groźne dla życia nowotwory.

Niezbędne badania

Powiększoną tarczycę można wykryć poprzez zwyczajny dotyk palcami. Jednak rodzaj zmian i stopień zaawansowania choroby pozwalają określić dopiero specjalistyczne ba dania. Pierwszym, na które kieruje lekarz, jest analiza stężenia we krwi obu wydzielanych przez tarczycę hormonów oraz hormonu przysadki mózgowej. Wysoki poziom TSH (przysadki) wskazuje na niedoczynność gruczołu, zaś zbyt niski – na nadczynność.

Ale pacjentkę czekają kolejne badania. Na liście znajduje się USG. Jeżeli dzięki nie- mu zostają wy- kryte guzki, koniecznością staje się następne, czy- li scyntygrafia. Pozwala ona ocenić charakter guzków (no- wotworowe czy też nie). Wszelkie niejasności w tej sprawie rozstrzyga biopsja cienkoigłowa. Polega ona na pobraniu maleńkich fragmentów tkanki i stwierdzeniu w nich obecności komórek nowotworowych.

Różne metody terapii

Każde ze schorzeń wymaga innego sposobu leczenia. Za czyna się od środków farmakologicznych: przy nadczynności podaje się leki ograniczające produkcję hormonów, przy niedoczynności endokrynolog zapisuje brakujące hormony, by wyrównać ich niedobór. Co pół roku ko nieczne są kon- trolne wizyty u lekarza specjalisty.

Tak samo środkami farmakologicznymi le czy się ostre i przewlekłe stany zapalne tarczycy. Powiększenie się gruczołu tak, że uciska tchawicę i utrudnia oddychanie, wymaga jego usunięcia: częściowo lub w całości.

Warto wiedzieć

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Leczeniem chorób tarczycy zajmuje się endokrynolog. Udaj się do niego z wynikami podstawowych badań.

O ile badanie USG jest bezpieczne i może być wykonywane u wszystkich pań, to już scyntygrafia nie. Wymaga ona bowiem podania promieniotwórczego jodu (w kapsułkach).

Mimo że dawka tego pierwiastka jest minimalna, badania nie powinny przechodzić kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Dla prawidłowej pracy tarczycy potrzebny jest jod. Organizm dorosłej kobiety potrzebuje dziennie ok. 160 nanogramów tego pierwiastka.

Jego najlepszym źródłem są ryby, owoce morza i sól.

Skierowanie na badania tarczycy może wystawić Twój lekarz pierwszego kontaktu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Telemax

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej