Możliwe przyczyny bólu żołądka

​Ból, który dawniej określano słowami, że boli "w dołku", choć tak naprawdę jest zlokalizowany w nadbrzuszu - nie powinien być przez nas ignorowany. Bo ból żołądka może mieć różnorodne przyczyny, często groźne.

Ból żołądka - nie zawsze typowy

Żołądek to dość kłopotliwy w diagnozowaniu narząd, gdyż może dokuczać najbardziej nietypowymi objawami. Powszechnie jest kojarzony fakt, że czasem jego niestrawność można pomylić z zawałem. Jednak to, że to on właśnie może powodować niesmak w ustach związany z refluksem albo zasygnalizować problemy przewlekłymi zapaleniami uszu czy też zachłystowym zapaleniem płuc - rzadko komu przychodzi do głowy. Ból żołądka jest czytelnym przekazem, że powinnyśmy się przebadać.

Ból żołądka niebezpieczny, gdy...

Ból żołądka może być sygnałem, że pojawiły się na nim wrzody, a tych ignorować nie wolno. Nieleczenie spowoduje nie tylko ataki bólu, ale może wywołać też perforację ściany żołądka. Również choroba trzustki może objawić się właśnie w postaci bólu żołądka - tak bowiem objawia się jej przewlekłe zapalenie. 

Reklama

Zapalenie żołądka organizm zasygnalizuje również bólem oraz nudnościami. Również wymiotami - ale tylko w przypadku ostrego zapalenia. Przewlekłe zapalenie nie będzie związane z bólem żołądka.

Ból żołądka z powodu nerwicy

Zdarza się, że ból żołądka jest związany z wystąpieniem sytuacji stresującej. Czasem dokucza nam, gdy mamy np. wejść na egzamin, czyli w momencie zaistnienia trudnej sytuacji. Czasem jednak odzywa się po czasie i może nas nawet obudzić w środku nocy.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej