Możliwe przyczyny bólu brzucha

Zdjęcie

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn /123/RF PICSEL
Ból brzucha może mieć wiele przyczyn
/123/RF PICSEL

Jest to dolegliwość, której doświadczył chyba każdy. Warto wiedzieć, kiedy ból brzucha oznacza tylko drobną niedyspozycję, kiedy natomiast zwiastuje poważniejsze kłopoty.

W zależności od tego, jakie jeszcze objawy mu towarzyszą, można wskazać prawdopodobną przyczynę bólu. Sprawdź, dlaczego boli i co może przynieść ci ulgę.

Reklama

Zatrucie pokarmowe (zwane grypą żołądkową)

Objawia się bólem brzucha w środkowej części nadbrzusza, powyżej pępka, skurczami, nudnościami, biegunką, wymiotami. Czasem pojawia się gorączka. Choroba bardzo osłabia.

Nie należy zażywać leków przeciw nudnościom i przeciwbiegunkowych – organizm powinien jak najszybciej pozbyć się drobnoustrojów, które wywołały dolegliwości. Dużo pij, by nie dopuścić do odwodnienia. Dopiero kiedy ustąpią wymioty (zwykle po 2-3 dniach), można jeść lekkostrawne potrawy – rozgotowany ryż, sucharki, gotowaną marchewkę. Gdy jednak bóle czy wymioty nasilają się – zgłoś się do lekarza.

Zapalenie wątroby typu B

Mogą oznaczać następujące objawy: ból w górnej prawej części brzucha, który nasila się z czasem, uczucie ciągłego zmęczenia, następnie gorączka, nudności i wymioty. Czasami ciemny mocz, jasny stolec, zażółcenie białek oczu i skóry.

W tym wypadku nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli potwierdzi diagnozę za pomocą badań, konieczny będzie pobyt w szpitalu.

Kolka wątrobowa

To silny kurczowy ból w środkowej części brzucha, promieniujący do prawego boku lub pleców (często pojawia się w nocy), wzdęcia, nudności.

Doraźnie ulgę przyniesie przyłożenie na brzuch ciepłego kompresu lub poduszki elektrycznej ustawionej na średni poziom grzania. Pomoże czopek rozkurczowy i przeciwbólowy. Potem jak najszybciej zgłoś się do lekarza (wezwij pogotowie lub jedź na ostry dyżur). Nic nie pij ani nie jedz.

Atak kamicy moczowej

Oprócz silnego bólu w dolnej części brzucha lub pleców, który promieniuje do pachwiny, objawia się też częstym oddawaniem moczu, który jest ciemny, może pojawić się w nim krew. Kolce towarzyszą nudności i wymioty, nadmierne pocenie się.

Przy kolce nerkowej podaje się leki rozkurczowe, leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Chory powinien wypijać dużo płynów (nawet do 3-4 l). Pomocne mogą okazać się ciepłe okłady na okolicę lędźwiową lub ciepła kąpiel.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który skieruje cię na badania i przepisze leki. Aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu ani niedoboru substancji odżywczych, unikaj potraw, które drażnią jelito (pikantnych, z dużą ilością błonnika, produktów pszennych, nabiału, jaj, alkoholu, kawy). Nie zażywaj niesteroidowych leków przeciwzapalnych, staraj się łagodzić stres.

Charakteryzuje się bólem lub bolesnymi skurczami, biegunką. Pojawiają się ropa w stolcu, krwiste stolce, gorączka, chudnięcie.

Nietolerancja laktozy (białka znajdującego się w krowim mleku)

Objawia się bólem brzucha po wypiciu mleka, wzdęciami i biegunką.

Aby przekonać się czy przyczyną problemów na pewno jest nietolerancja laktozy, zrezygnuj z picia mleka i jedzenia jego przetworów. Dolegliwości powinny minąć. Czasem pomocne bywa stosowanie preparatów z laktazą (pomogą trawić laktozę).

Zawał

Może mieć bardzo nietypowe objawy: duszący ból brzucha „w dołku”, czasem promieniujący aż pod łopatkę.

Kiedy pojawi się taki ból (zwłaszcza jeśli jesteś kobietą), najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, na wszelki wypadek.


Co to może być?

1. WĄTROBA, a częściej pęcherzyk żółciowy (zwany wore czkiem). Schorzenia wątroby rzadko powodują ból. Tzw. gniecenie w nadbrzuszu pojawia się z prawej strony. To naj częściej objaw kamicy żółciowej. Warto się wybrać do lekarza i zrobić USG jamy brzusznej.

2. ŻOŁĄDEK i dwunastnica – owrzodzenie tych narządów objawia się bólem w nadbrzuszu, pieczeniem albo uczuciem głodu. Bólowi zwykle towarzyszą mdłości, odbijanie, gazy, czasem nawet wymioty. Aby sprawdzić, co jest przyczyną tego rodzaju bólu, najlepiej wykonać gastroskopię.

3. JELITA – ból jest najczęściej kolkowy, przemieszczający się. Towarzyszą mu wzdęcia, mdłości, biegunka. Pomagają zazwyczaj łagodne zioła na niestra wność (mieszankę do zaparzania lub wyciąg kupisz w aptece bez recepty) oraz lekka dieta. Jeśli ból nie mija po 3-5 dniach samodzielnego leczenia, warto umówić się do lekarza.

4. PĘCHERZ – boli tuż nad spojeniem łonowym, w podbrzuszu, ale często obejmuje też dół pleców. To objaw zapalenia pęcherza albo kamicy w układzie moczowym. Jak najszybciej odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, wykonaj badanie ogólne moczu i posiew.

5. NARZĄDY RODNE – boli w dole brzucha i po bokach. Zwykle dolegliwości te oznaczają infekcję w układzie rozrodczym. Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa. Tylko specjalista znajdzie przyczynę problemów i przepisze odpowiednie leczenie. Domowe środki nie pomogą.

Lekarze zalecają, by USG jamy brzusznej robić profilaktycznie nie rzadziej niż raz na trzy lata (a najlepiej co 1-2 lata). Badanie pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej (m.in. wątroby, nerek, trzustki, pęcherza moczo wego), wykryć nawet drobne nie- prawidłowości i zmiany w ich bu dowie. To niezwykle ważne, bo w wielu wypadkach wcześnie podjęte leczenie ratuje życie.

Czasem ból brzucha to objaw chwilowego stresu lub niestrawności. Czasem jednak oznacza poważne schorzenia. Idź do lekarza, kiedy:

- ból jest ostry, nagły i nasila się z czasem, pojawia się także wysoka gorączka, silne wymioty i biegunka;

- masz objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego – początkowo ból jest zlokalizowany w środkowej części brzucha, wokół pępka; następnie przemieszcza się do jego prawej dolnej części. Nasila się przy kaszlu i uciskaniu brzucha.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej