Morfologia bez tajemnic. Co oznaczają wyniki badań?

Doświadczony lekarz rodzinny może na jej podstawie rozpoznać ciężką anemię, chorobę tarczycy, zakażenie pasożytami, a nawet wczesne stadium choroby nowotworowej.

Pod mikroskopem

Coraz większą liczbę zwolenników zyskuje metoda polegająca na pobraniu z palca kropli krwi i oglądaniu jej pod mikroskopem, w dużym powiększeniu. Dzięki temu lekarz przeprowadzający badanie może dokładnie obejrzeć wszystkie składniki krwi. Określa nie tylko ich kształt, ale aktywność i ułożenie względem siebie. Sprawdza, czy wszystkie krwinki czerwone i białe zbudowane są prawidłowo (czy nie ma zniekształceń i nieregularności).

Ta metoda pozwala również zdiagnozować we krwi groźne bakterie, grzyby, larwy pasożytów, metale ciężkie czy np. złogi cholesterolu. Jak twierdzą jej twórcy, można w ten sposób wykryć wiele chorób w najwcześniejszej fazie.

Reklama

Wyniki morfologii

Wynik tego szybkiego, niekłopotliwego badania mówi znacznie więcej, niż sądzimy. Jeśli jesteś zdrowa, rób je raz w roku. Co znaczą symbole zawarte w opisie?

1 Krwinki czerwone, RBC

Szpik kostny produkuje je bez przerwy. Norma to 4,2 M/µl do 5,5 M/µl dla kobiet i 4,5 M/µl do 6 M/µl dla mężczyzn. Erytrocyty poniżej normy wskazują na niedokrwistość z powodu niedoborów składników niezbędnych do produkcji czerwonych krwinek: żelaza, witamin B12 i B6, aminokwasów czy np. kwasu foliowego. Nadmiar erytrocytów może wskazywać na nadmiar enzymu erytropoetyny, stymulującego produkcję RBC lub na nowotwór szpiku.

2 Hemoglobina, Hb

Dostarcza tlen do tkanek oraz odprowadza dwutlenek węgla. Norma wynosi 12 do 16 g/dl (kobiety) i 14 do 18 g/dl (mężczyźni). Za niski poziom Hb świadczy zwykle o niedokrwistości (anemii), zaś za wysoki – o nadprodukcji czerwonych krwinek. W diagnozowaniu anemii ważny jest pomiar masy (MCH) lub stężenie hemoglobiny (MCHC) w krwince czerwonej. Norma MCH to 27 do 33 pg, zaś MCHC to 33-36 g/dl. Nadmiar może świadczyć o niedoborach żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Poziom wskaźników wzrasta przy zatruciu metalami ciężkimi.

3 Krwinki białe, WBC

Walczą z chorobami, niszcząc drobnoustroje chorobotwórcze. Gdy w organizmie namnażają się wirusy, bakterie czy grzyby, szpik zwiększa produkcję leukocytów. Norma wynosi od 4 do 10 tys µl. Nadmiar WBC (leukocytoza) świadczy o stanie zapalnym, zakażeniu, uszkodzeniu tkanek, chorobie nowotworowej.

Gdy WBC jest za mało, może to wskazywać na zatrucie chemikaliami, zakażenie wirusem, brak witamin (zwykle B12), a nawet ziarnicę czy białaczkę.

4 Hematokryt, HCT To stosunek ilości białych oraz czerwonych krwinek, a także płytek krwi do osocza. Norma to 37 do 47 % dla kobiet i 40 do 54 % dla mężczyzn. Przekroczenie świadczy najczęściej o odwodnieniu organizmu, spadek – o anemii.

5 Trombocyty, PLT

Odpowiadają za krzepnięcie krwi, zamieniając fibrynogen w fibrynę. Ta lepka substancja, sklejając się, tworzy skrzepy. Norma to: 150 - 400 M/µl. Wzrost poziomu płytek krwi ponad normę następuje wskutek niedoboru żelaza, niewydolności wątroby, przewlekłych zakażeń.

Spadek PLT wskazuje na uszkodzenie szpiku kostnego. Zbyt wysoki poziom płytek krwi jest przeciwwskazaniem do stosowania niektórych leków hormonalnych, w tym pigułki.

D rJulian Kamiński, internista

Ważnym, oprócz morfologii krwi, badaniem jest oznaczenie OB, czyli tempa opadania krwinek czerwonych w probówce. Może być ono pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego. Norma OB wynosi powyżej 10 mm/h u kobiet i powyżej 6 mm/h u mężczyzn.

Wysokie OB wskazuje na chorobę autoimmunologiczną, poważną infekcję, np. gruźlicę, a także na rozwijający się nowotwór.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej