Mononukleoza zakaźna

Wirus błyskawicznie wnika do układu limfatycznego. Stężenie limfocytów wzrasta nawet do 90%, stwierdza się też charakterystyczne przeciwciała we krwi.

Dominik nie chciał położyć się do łóżka, ale Kornelia nie pozwoliła mu dłużej siedzieć przy konsoli do gier. Chłopak był rozpalony, jego oczy błyszczały. – Boli mnie głowa i gardło – narzekał.

Reklama

Temperatura wzrosła do 39 stopni, męczyły go silne dreszcze, Kornelia wezwała więc lekarza z poradni pediatrycznej. Obejrzał gardło chłopca, osłuchał jego klatkę piersiową. Węzły chłonne na szyi i pod pachami były bardzo powiększone, ale niebolesne. Medyk stwierdził też powiększenie wątroby.

– Podejrzewam u pani syna mononukleozę, jednak pewność uzyskamy po wykonaniu badań serologicznych wykrywających specyficzne przeciwciała anty-EBV – powiedział. – Proszę wezwać karetkę. W szpitalu pobrano chłopcu krew na morfologię, OB, CRP oraz przeciwciała i poziom transaminaz. Wykonano też USG jamy brzusznej. Wątroba i śledziona były znacznie powiększone (to typowe dla mononukleozy). Podwyższony był zarówno poziom przeciwciał, jak i próby wątrobowe – transaminazy.

– Mononukleoza zakaźna atakuje układ limfatyczny – powiedział pediatra opiekujący się dzieckiem na oddziale. – Wirus Epsteina-Barra uszkadza białe komórki krwi. Wnika on do organizmu przez bliski kontakt z chorym. Wędruje do ślinianek, gdzie się rozmnaża. Wraz z krwią i limfą dociera do narządów wewnętrznych (wątroby i śledziony) oraz węzłów chłonnych. – Czy innym domownikom grozi zachorowanie? – pytała Kornelia. – Niestety tak, chłopiec zarażał bowiem już na kilka dni przed pojawieniem się gorączki. Proszę też pamiętać, że wirus może być zakaźny jeszcze przez parę tygodni po wyzdrowieniu. Jednak atakuje głównie ludzi o obniżonej odporności, najczęściej młodzież i młodych dorosłych.

Jakie rady dostał Dominik?

« Unikaj jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Leż w łóżku, dużo odpoczywaj, by odciążyć wątrobę i jak najszybciej zwalczyć zakażenie (może trwać nawet kilka tygodni).

« Pamiętaj o nawodnieniu organizmu (toksyny wytwarzane przez wirusy usuwane są m.in. z potem). Pij wodę, herbatę, napary ziołowe.

« Stosuj zdrową, lekkostrawną dietę – spożywaj niewiele mięsa (gotowane, duszone), jedz zaś ryby, warzywa, kasze.

« Miesiąc po wyzdrowieniu zrób próby wątrobowe i USG brzucha.

PAMIĘTAJ! Chorobie wywołanej przez wirus E.B. mogą towarzyszyć: wysoka gorączka, wysypka, ból brzucha oraz mdłości. Zdarza się jednak przebieg utajony, bez objawów.

Kiedy do szpitala?

Mononukleoza może przebiegać łagodnie, bez objawów, bywa też mylona z ropną anginą. Sygnałem świadczącym o tym, że przyczyną choroby nie jest paciorkowiec, a wirus E.B., jest gorączka trwająca powyżej 10 dni i powiększenie wątroby.

Należy wówczas zrobić badania krwi i USG jamy brzusznej. Dotąd nie wynaleziono leku zwalczającego wirusa Epsteina-Barra. Chory musi więc przede wszystkim dużo odpoczywać i co najmniej dwa tygodnie pozostać w łóżku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej