Migotanie przedsionków: Zamrażanie wyleczy serce

Medycyna już od wielu lat wykorzystuje leczenie niskimi temperaturami. Teraz naukowcy znaleźli ich nowe zastosowanie: w leczeniu chorych na migotanie przedsionków.

Zabieg trwa ok. 2 godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym . Lekarz wykonuje niewielkie otwory w okolicach pachwiny i przez żyłę wprowadza do serca specjalny cewnik. Następnie zaś do miejsca odpowiadającego za zaburzenia rytmu serca podaje czynnik chłodzący – podtlenek azotu – i wymraża tkanki odpowiadające za arytmię.

Reklama

Już następnego dnia po zabiegu pacjent może o własnych siłach opuścić szpital.

Krioablacja jest nie tylko bardziej skuteczna pod innych metod leczenia tej przypadłości. Lekarz podkreślają, że jest także mniej bolesna i bezpieczniejsza, bo zmniejsza ryzyko powikłań. Dla pacjenta ważne jest to, że nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji.

Krioablacja usuwa przykre objawy

Aby sprawdzić, czy zabieg całkowicie usunął przyczynę migotania przedsionków potrzeba ok. 3 miesięcy.

Krioablacja usuwa przykre objawy towarzyszące chorobie: kołatanie serca, duszności, zawroty głowy, pacjent może znów uprawiać sport. W pierwszym roku po zabiegu konieczne są kontrole co 3 miesiące.

Ważne dla pacjenta: zabiegi krioablacji są refundowane przez NFZ. Można je wykonać m.in. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej