Mięśniaki macicy - groźne czy nie?

To jedna z najczęstszych chorób macicy. Te łagodne guzy bywają przyczyną wielu dolegliwości. Na szczęście można je skutecznie leczyć

Szacuje się, że około 30 proc kobiet ma mięśniaki macicy. Najczęściej zmiany te pojawiają się między 35. a 45. rokiem życia. Częściej u pań, które nie rodziły. Rzadko występują przed okresem dojrzewania i u kobiet, które przeszły menopauzę – w ich przypadku guzy już istniejące mogą się nawet zmniejszyć.

Reklama

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny ich powstawania. Przypuszcza się, że to skutek nadmiaru estrogenów. Sprzyja im otyłość, wiek oraz predyspozycje genetyczne.

Przykre objawy

Drobne mięśniaki zwykle nie dają o sobie znać. Gdy urosną, zaczynają dokuczać. Wywołują różne dolegliwości, w zależności od wielkości i miejsca, gdzie się pojawiły.

Najczęstsze to: krwawienia między miesiączkami, wydłużone i bardziej obfite menstruacje, ból podczas współżycia, zwiększenie obwodu brzucha, mimo że nie przybyło tkanki tłuszczowej, uczucie pełności w dole brzucha, bóle krzyża, potrzeba częstego siusiania, popuszczanie moczu lub trudności z opróżnianiem pęcherza, zaparcia, trudności z zajściem w ciążę lub w jej utrzymaniu.

Dolegliwości te wpływają też negatywnie na psychikę kobiety: obniżają jej poczucie własnej wartości.

Jak leczyć mięśniaki?

To zależy od liczby mięśniaków, ich wielkości i umiejscowienia. Te, które nie rosną szybko i nie powodują dokuczliwych objawów, wystarczy regularnie ko ntrolować, nie rzadziej niż co pół roku.

W trakcie wizyty konieczne jest wykonanie usg dopochwowego. Badanie to pozwoli ocenić wielkość i rozmieszczenie mięśniaków. Gdy dolegliwości są niewielkie, można stosować środki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz terapię hormonalną.

Obecnie najczęściej stosuje się leki doustne (tzw. modulatory receptora progesteronowego), dzięki którym połowa leczonych pacjentek może uniknąć operacji, a u innych zabieg odsuwa się w czasie nawet o kilka lat.

W przypadku mięśniaków dużych i szybko rosnących zaleca się ich usunięcie. Kobietom, które jeszcze nie rodziły i chcą zachować płodność, usuwa się same mięśniaki, głównie metodą laparoskopową.

Pacjentkom, które nie chcą już rodzić lub gdy mięśniaki grożą powikłaniami, lekarz może zaproponować usunięcie części lub całego narządu rodnego (czasem wraz z przydatkami).

Jeśli mięśniaki są bardzo duże, liczne lub nietypowo umiejscowione, konieczna jest operacja tradycyjna, z cięciem powłok brzusznych.

A może by je zagłodzić?

Zamiast zabiegu chirurgicznego lekarz może zaproponować embolizację mięśniaków. Zabieg polega na wprowadzeniu do tętnic macicznych leku, który zamyka naczynia zaopatrujące mięśniak w krew.

Nieodżywiany guz przestaje rosnąć, staje się coraz mniejszy i zanika. Metodę tę stosuje się u kobiet, które nie planują już dzieci. Zabieg ten nie jest refundowany, jego koszt to około 8 tysięcy zł.

Warto wiedzieć

Gdzie się pojawiają? Najczęściej rozwijają się wewnątrz ściany macicy. Mogą się uwypuklać do jamy macicy lub w stronę jamy brzusznej. Zdarzają się też guzy na szypułach. Mięśniaki miewają różne rozmiary. Osiągają nawet wielkość kilkunastu cm średnicy.

Konsultacja: dr Jacek Tulimowski, ginekolog

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej