​Menopauza może przyjść jeszcze przed 30-stką

W świadomości wielu osób menopauza dotyka jedynie kobiet przed 50. rokiem życia. Czasami jednak zdarza się tak, że pojawia się jeszcze przed 30-stką. Dlaczego tak się dzieje?

Zdjęcie

Wczesne pojawienie się menopauzy może mieć podłoże genetyczne /123/RF PICSEL
Wczesne pojawienie się menopauzy może mieć podłoże genetyczne
/123/RF PICSEL

Menopauza, to czas, kiedy jajniki wyciszają swoją pracę. Miesiączki pojawiają się wtedy nieregularnie, a w  końcu całkowicie znikają. Wiele kobiet odczuwa wtedy nieprzyjemne dolegliwości fizyczne: zlewne poty, zaburzenia snu, uderzenia gorąca, suchość pochwy i spadek libido. 

Pojawić mogą się dodatkowe kilogramy i problemy z trzymaniem moczu. U niektórych kobiet nasila się złe samopoczucie, rozdrażnienie, bardziej niż zwykle odczuwają też lęki i obawy. Czasami może wystąpić nawet depresja.

Reklama

Przedwczesna menopauza i jej przyczyny

Statystyki pokazują, że przedwczesna menopauza pojawia się u 1/1000 kobiet przed 30. rokiem życia, a u kobiet przed 40-stką raz na 100. To, czy faktycznie wystąpiła diagnozuje się na podstawie wyników badań poziomu hormonów FSH i LH. Jeśli ich poziom jest wysoki oznacza to, że faktycznie menopauza już wystąpiła. 

Pojawienie się przedwcześnie menopauzy jest anomalią, jednak objawy jakie jej towarzyszą są bardzo podobne do tych, które występują przy normalnym klimakterium. Wpływ na zbyt wczesne pojawienie się jej mogą mieć predyspozycje genetyczne. Jeśli wystąpiła ona u twojej mamy lub babci istnieje 30% niebezpieczeństwa, że będzie dotyczyć ona również i Ciebie. 

Pojawieniu się jej sprzyjają choroby, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe choroby autoimmunologiczne i infekcje wirusowe np. świnka i różyczka u osób dorosłych, przyjmowanie chemioterapii (m.in. w przypadku raka piersi). Znaczny wpływ ma leczenie operacyjne polegające przede wszystkim na usunięciu  macicy, jajowodów, bądź jajników. 

Kolejnymi czynnikami są: palenie papierosów, długotrwały stres i niedożywienie. Chińscy naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań wskazali, że jedną z przyczyn może być mutacja w genie FIGLA, która przyczynia się do osłabienia pracy jajników, tym samy nasila utratę komórek jajowych. Jako kolejny czynnik podaje się także późne macierzyństwo, bądź całkowita rezygnacja z niego.

Leczenie przedwczesnej menopauzy

Tak jak prawidłowej menopauzy nie da się zatrzymać, tak i również przedwczesnej. Możesz jedynie łagodzić jej objawy, które zaczną ci doskwierać. W jaki sposób? Za pomocą fitoestrogenów, czyli naturalnych związków zawartych w roślinach. Mają one podobne, choć zmniejszone działanie, do żeńskich hormonów. 

Co jednak jeśli ich działanie jest zbyt słabe, a dolegliwości nadal Ci towarzyszą? Warto wówczas udać się do ginekologa, który może zlecić przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). W większości przypadków jej stosowanie przynosi ulgę i przywraca normalne funkcjonowanie.

Mimo całego jej dobrodziejstwa niesie ona ze sobą pewne zagrożenia. Przed jej przepisaniem, ginekolog powinien zlecić wykonanie podstawowych w tym przypadku badań, czyli USG, cytologii i mammografii. Niezbędny jest także wywiad lekarski, który wyeliminuje czynniki ryzyka, które są przeciwwskazaniem do stosowania HTZ.

Przedwczesna menopauza a stosowanie HTZ

U kobiet, które m.in. chorowały na nowotwór, wystąpił u nich zawał lub udar, mają zaawansowaną miażdżycę lub niewydolność wątroby, bądź wystąpił u nich epizod zakrzepowy hormonalna terapia zastępcza nie może być stosowana. Przeciwwskazaniem jest także trombofilia, czyli wrodzona skłonność do powstawania zakrzepów. 

Powstały zakrzep w żyłach jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do zatoru płucnego, który w przeciągu kilkunastu sekund może odebrać życie. Oprócz trombofilii przyczynia się do tego także HTZ. Powoduje ona aż 2-krotny wzrost ryzyka pojawienia się żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. 

Współistnienie tych dwóch czynników znacznie sprzyja powstaniu zakrzepu. Aby uniknąć takiego ryzyka warto zbadać się w kierunku trombofilii. Jeśli wynik będzie pozytywny będziesz mogła podjąć inne leczenie, które załagodzi objawom przedwczesnej menopauzy i jednocześnie wyeliminujesz zagrożenie, jakie może wynikać z powstania zakrzepu.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej